Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Majątkowy charakter sprawy o przywrócenie do pracy

Przywrócenie do pracy (art. 45 § 1 i 56 § 1 k.p.) Wartość przedmiotu sporu w sprawach pracowniczych (art. 23[1] k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Głównym celem roszczenia o przywrócenie do pracy jest odrodzenie stosunku pracy i zapewnienie pracownikowi stałego dostarczenia środków utrzymania w postaci wynagrodzenia za pracę. Z tego względu jest to roszczenie majątkowe. Podkreślenia jednak wymaga jego kształtujący charakter. Przy wynagrodzeniu za czas pozostawania bez pracy rolę decydującą odgrywa jego wymiar majątkowy, a zarazem pieniężny, gdyż jego założeniem jest zrekompensowanie wynagrodzenia utraconego wskutek wadliwego rozwiązania umowy o pracę.

Uchwała SN z dnia 7 marca 2018 r., III PZP 5/17

Standard: 62277 (pełna treść orzeczenia)

Nie ma wprawdzie prawnej definicji sprawy o prawo majątkowe i niemajątkowe, jednak taki ich charakter wynika z istoty samego dochodzonego prawa. Dla odróżnienia sprawy o prawo majątkowe od sprawy o prawo niemajątkowe znaczenie ma to, czy zgłoszone żądanie zmierza do realizacji prawa lub uprawnienia mającego bezpośredni wpływ na uprawnienie majątkowe strony. Sprawy dotyczące bytu stosunku pracy (nawiązania, ustalenia, przekształcenia, rozwiązania, przywrócenia do pracy) mają charakter majątkowy, choć nie zawsze dochodzone świadczenie ma charakter pieniężny. 

Roszczenie dotyczące przywrócenia do pracy wiąże się bezpośrednio z osiąganiem wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń o charakterze majątkowym. Majątkowy aspekt tego prawa wynika także z art. 23[1] k.p.c. (podobnie SN w postanowieniu z dnia 11 kwietnia 2008r., I PZ 4/08 - OSNP 2009/15-16/204). 

W sprawach dotyczących przywrócenia do pracy wymagane jest zatem określenie wartości przedmiotu sporu i zaskarżenia. 

Postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2011 r., II PZ 48/10

Standard: 36234 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 103 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62310

Komentarz składa z 46 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62879

Komentarz składa z 88 słów. Wykup dostęp.

Standard: 62291

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.