Nieprawidłowe wykonanie wezwania do usunięcia braków apelacji

Wezwanie do uzupełnienia braków formalnych apelacji

Do niepodpisanego pisma będącego odpowiedzią na wezwanie do uzupełnienia braków apelacji, nie stosuje się, w odniesieniu do skutków niewywiązania się z nałożonego obowiązku, art. 130 § 1 i 2 k.p.c., ponieważ możliwość taką wyłączył art. 370 k.p.c.

Niepodpisanie pisma procesowego zawierającego uzupełnienie braku formalnego apelacji, stanowi brak formalny tego pisma, który nie podlega procedurze naprawczej.

Nieuzupełnieniem braków apelacji jest zarówno niewykonanie wezwania, jak i nieprawidłowe jego wykonanie, skutkujące odrzuceniem apelacji na podstawie art. 370 k.p.c. (por. uchwałę SN z dnia 29 lipca 2003 r., III PZP 10/03).

Postanowienie SN z dnia 1 marca 2017 r., IV CZ 124/16

Standard: 30423 (pełna treść orzeczenia)

Wniosek strony – wezwanej do uzupełnienia braku apelacji przez złożenie jej odpisu (art. 368 § 1 i art. 128 k.p.c.) – o sporządzenie tego odpisu przez sąd i dołączenie go do akt sprawy, nie stanowi skutecznej czynności uzupełniającej.

Niedopuszczalne i bezzasadne jest przerzucanie na sąd wykonywania czynności obciążających stronę, choćby miały charakter techniczny, gdyż mogłoby to prowadzić nie tylko do anarchizacji procesu cywilnego, ale także do naruszenia zasady równości stron (por. postanowienie SN z dnia 23 sierpnia 2000 r., II CKN 1014/00

Uchwała SN z dnia 27 lutego 2008 r., III CZP 135/07

Standard: 54328 (pełna treść orzeczenia)

Nieuzupełnieniem braków apelacji jest nie tylko niewykonanie wezwania, ale także jego nieprawidłowe wykonanie. Na przykład wniesienie opłaty sądowej, choćby minimalnie niższej od prawidłowo określonej w wezwaniu, jest nieuzupełnieniem takiego braku. Również wskazanie wartości przedmiotu zaskarżenia w kasacji w sprawie o przywrócenie do pracy w sposób niezgodny z art. 231 w związku z art. 368 § 2 i art. 393[19] k.p.c. jest niewykonywaniem wezwania sądu w tym przedmiocie w rozumieniu art. 393[5] k.p.c.

Nieprawidłowe wykonanie wezwania o uzupełnienie braku apelacji przez oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia, polegające na wniesieniu pisma niepodpisanego przez stronę (pełnomocnika), jest więc niewykonaniem wezwania (nieuzupełnieniem braku). Skutek tego jest określony w art. 370 k.p.c., przez co wyłączona jest możliwość stosowania art. 130 k.p.c. do takiego pisma.

Strona powinna mieć możliwość uzupełnienia braków apelacji tylko jeden raz. Jeżeli z niej nie skorzystała w sposób odpowiedni, to powinna ponieść tego konsekwencje. 

Uchwała SN z dnia 29 lipca 2003 r., III PZP 10/03

Standard: 36228 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.