Niedopuszczalność wstąpienia interwenienta w postępowaniu zabezpieczającym
Interwencja uboczna (art. 76 k.p.c.)
W myśl art. 76 k.p.c. interwenient uboczny może przystąpić do sprawy w każdym jej stanie. Sprawa jednak toczy się dopiero z momentem złożenia pozwu. Interwencję uboczną po stronie pozwanej w zasadzie można złożyć dopiero po doręczeniu pozwu stronie pozwanej.
Uprawniona złożyła wniosek o udzielenie zabezpieczenia jeszcze przed wszczęciem postępowania w sprawie (art. 733 k.p.c.), co oznacza, że interwencja uboczna w tym postępowaniu wpadkowym jest wykluczona. Postępowanie to ma jedynie charakter pomocniczy i służebny w stosunku do postępowania zasadniczego.
Interwencję uboczną składa się w piśmie procesowym, podlegającym odrębnej opłacie, a interwenient musi uprawdopodobnić interes prawny we wstąpieniu (art. 77 k.p.c.). Każda ze stron może wnieść opozycję, która podlega rozpoznaniu po przeprowadzeniu rozprawy (art. 78 k.p.c.). Czynności tych nie da się przeprowadzić w ramach postępowania o udzielenie zabezpieczenia przed wszczęciem postępowania w sprawie, co tym bardziej świadczy o woli ustawodawcy wykluczenia na tym etapie stosowania instytucji interwencji.
Postanowienie SA w Katowicach z dnia 28 marca 2019 r., V AGz 104/19
Standard: 36163 (pełna treść orzeczenia)