Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wykazanie pełnomocnictwa procesowego ogólnego

Wykazanie przez pełnomocnika umocowania do reprezentowania mocodawcy; forma pełnomocnictwa (art. 89, art. 68, art. 126 § 3 k.p.c.)

Dla skuteczności wykazania pełnomocnictwa procesowego ogólnego wystarczające jest oznaczenie sprawy w dokumencie poprzez jakikolwiek opis pozwalający na jej określenie w procesowym znaczeniu, w tym także przez ogólne stwierdzenie o upoważnieniu pełnomocnika do zastępowania mocodawcy. 

Ustawodawca nie przewidział wymagań formalnych, jakim powinno czynić zadość określenie sprawy w treści pełnomocnictwa. Może ono polegać na oznaczeniu stron i przedmiotu postępowania, na wskazaniu sygnatury akt, jak też na jakimkolwiek innym oznaczeniu, które pozwala na identyfikację sprawy w jej techniczno-procesowym znaczeniu. 

Określenie sprawy w treści pełnomocnictwa może polegać na oznaczeniu stron i przedmiotu postępowania, na wskazaniu sygnatury akt, jak też na jakimkolwiek innym oznaczeniu, które pozwala na identyfikację sprawy (tak SN w postanowieniu z dnia 13 stycznia 2016 r., V CSK 289/15). 

Wyrok SA w Gdańsku z dnia 23 września 2016 r., V ACa 82/16

Standard: 36158 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.