Ograniczenie swobody ustanawiania pełnomocnika według swobodnego uznania strony (art. 86 k.p.c.)
Krąg osób, które mogą być pełnomocnikami (art. 87 k.p.c.) Udzielenie pełnomocnictwa
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Pełnomocnikami w postępowaniu cywilnym mogą być:
– pełnomocnicy zawodowi (m.in. adwokaci, radcowie prawni, rzecznicy patentowi),
– osoby związane ze stroną adekwatnym stosunkiem obligacyjnym,
– osoby, które mogą być pełnomocnikami ze względu na procesowy lub osobisty stosunek do stron (współuczestnik w sporze, małżonek, rodzeństwo, zstępni lub wstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia),
– osoby mogące być pełnomocnikiem na podstawie szczególnego upoważnienia ustawy.
Uchwała SN z dnia 11 kwietnia 2024 r., III CZP 47/23
Standard: 81307 (pełna treść orzeczenia)
Zasada ustanawiania pełnomocnika według swobodnego uznania strony (art. 86 k.p.c.) doznaje w pewnych wypadkach ograniczenia. Może ono polegać na wyłączeniu działania przez stronę osobiście przez wprowadzenie obowiązkowego zastępstwa (art. 87[1 ]k.p.c.) albo na ograniczeniu swobody wyboru pełnomocnika przez określenie kręgu podmiotów mogących być pełnomocnikami procesowymi (art. 87 § 1 k.p.c.), przy uwzględnieniu dodatkowych upoważnień dotyczących pewnych kategorii spraw, wymienionych w art. 87 § 2-6 k.p.c. oraz w przepisach o postępowaniach odrębnych (art. 465 § 1, art. 479[8], 479[29] § 3, art. 479[51], 479[62], 479[73] i 691[5] k.p.c.).
Wyczerpujące wyliczenie, kto może być pełnomocnikiem procesowym, oznacza, że żadna inna osoba pełnomocnikiem procesowym nie może być skutecznie ustanowiona.
Należy odrzucić pogląd, jakoby z samej istoty pełnomocnictwa procesowego można wyprowadzać uniezależnienie jego skuteczności od zdolności postulacyjnej pełnomocnika procesowego, chociaż bowiem Kodeks cywilny nie zawiera uregulowań ograniczających krąg osób mogących być pełnomocnikami, to zawiera je Kodeks postępowania cywilnego. Z tego względu uprawnienie strony do działania przed sądem przez pełnomocnika nie jest tożsame z uprawnieniem do ustanowienia skutecznie pełnomocnikiem procesowym każdej osoby.
Warto przy tym wskazać, że w ocenie Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 16 listopada 2004 r., P 19/03, OTK-A Zb.Urz. 2004 nr 10, poz. 106) to, że pełnomocnictwo procesowe jako odrębna instytucja prawna ma zakres węższy w stosunku do pełnomocnictwa udzielonego „na zasadach ogólnych” oraz że ograniczony jest krąg podmiotów, spośród których strona może wybrać pełnomocnika, ani nie pozbawia stron prawa do odpowiedniej reprezentacji, ani nie narusza zasady równości stron. Należyte umocowanie pełnomocnika procesowego jest zatem umocowaniem udzielonym zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego o pełnomocnikach procesowych, w tym - z przepisami określającymi krąg podmiotów uprawnionych do występowania w takim charakterze.
Krąg podmiotów mających zdolność występować w charakterze pełnomocnika procesowego został określony w art. 87 § 1 k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 4 kwietnia 2017 r., II UZ 7/17
Standard: 36082 (pełna treść orzeczenia)