Interes prawny osoby trzeciej wobec stron stosunku cywilnoprawnego
Interes prawny w rozumieniu art. 189 k.p.c.
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Dopuszczalne jest wytaczanie powództwa, którego celem jest ustalenie istnienia prawa przez pośrednie ustalenie nieważności dokonanych czynności prawnych. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których podmiot wytaczający powództwo nie jest stroną stosunku prawnego, którego dotyczy żądanie ustalenia nieważności czy nieistnienia.
Wyrok SN z dnia 11 lipca 2019 r., V CSK 23/18
Standard: 65909 (pełna treść orzeczenia)
Powództwo o ustalenie, o którym mowa w art. 189 k.p.c., wytoczone może być nie tylko przez stronę stosunku prawnego, którego istnienie albo nieistnienie ma być przedmiotem ustalenia, przeciwko drugiej stronie tego stosunku albo osobie trzeciej, lecz także przez osobę trzecią, przeciw stronie lub stronom stosunku prawnego, a nawet innej osobie trzeciej, o ile tylko powodowa osoba trzecia ma interes prawny w takim ustaleniu w relacji do pozwanego (por. orz. SN z dnia 1 i 15 października 1937 r., C I 855/36).
Interes prawny osoby trzeciej w żądaniu ustalenia istnienia albo nieistnienia stosunku prawnego, którego osoba ta nie jest stroną, może wynikać z tego, że ocena istnienia albo nieistnienia tego stosunku prawnego ma znaczenie dla sfery prawnej osoby trzeciej, w tym w szczególności dla stosunku prawnego łączącego tę osobę z jedną ze stron stosunku prawnego, którego dotyczy żądanie ustalenia.
Wyrok SN z dnia 24 kwietnia 2015 r., II CSK 438/14
Standard: 65911 (pełna treść orzeczenia)