Związanie sądu odwoławczego zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa procesowego

Związanie sądu zarzutami naruszenia prawa materialnego i procesowego Zarzut naruszenia prawa procesowego

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Związanie zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa procesowego oznacza, że sąd drugiej instancji nie bada i nie rozważa wszystkich możliwych naruszeń prawa procesowego popełnionych przez sąd pierwszej instancji (por. mającą moc zasady prawnej uchwałę SN (7) z dnia 31 stycznia 2008 r. III CZP 49/07).

Wyrok SN z dnia 2 lutego 2012 r., II CSK 330/11

Standard: 68863 (pełna treść orzeczenia)

Uchybienia prawu procesowemu sąd odwoławczy rozpatruje jedynie w ramach zarzutów podniesionych przez skarżącego w apelacji lub w toku postępowania apelacyjnego. Jedyny wyjątek stanowią uchybienia prowadzące do nieważności postępowania, które sąd bierze pod uwagę z urzędu (por. uchwałę SN z dnia 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/07)

Wyrok SN z dnia 14 października 2009 r., V CSK 149/09

Standard: 27708 (pełna treść orzeczenia)

Związanie sądu drugiej instancji zarzutami apelacji dotyczącymi naruszenia prawa procesowego (art. 378 § 1 k.p.c.; uchwała składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/07, OSNC 2008 nr 6, poz. 55) oznacza, że sąd ten nie bada i nie rozważa innych możliwych naruszeń prawa procesowego przez sąd pierwszej instancji, ale jednocześnie ma obowiązek odniesienia się do wszystkich zarzutów podniesionych w tym zakresie w apelacji.

W uchwale siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 31 stycznia 2008 r., III CZP 49/07 (OSNC 2008 nr 6, poz. 55) przyjęto, że sąd drugiej instancji rozpoznający sprawę na skutek apelacji jest związany zarzutami dotyczącymi naruszenia prawa procesowego (jedynie naruszenia prawa procesowego prowadzące do nieważności postępowania bierze pod uwagę z urzędu, czyli bez formułowania przez skarżącego zarzutów w tym zakresie). Związanie to oznacza, że sąd drugiej instancji nie bada i nie rozważa wszystkich możliwych naruszeń prawa procesowego popełnionych przez sąd pierwszej instancji - nie ma zresztą takiej potrzeby, skoro wiele z tych uchybień nie ma i nie może mieć wpływu na wynik sprawy, czyli treść rozstrzygnięcia. Związanie to oznacza jednak również, że sąd drugiej instancji powinien odnieść się do wszystkich podniesionych przez skarżącego w apelacji zarzutów naruszenia przepisów postępowania. Można zatem sformułować ogólną tezę, że badanie przez sąd drugiej instancji naruszeń prawa procesowego jest, co prawda, ograniczone tylko do tych uchybień, które wyraźnie sformułował i zarzucił skarżący w apelacji lub w pismach procesowych złożonych w toku postępowania apelacyjnego, jednakże jednocześnie sąd odwoławczy ma obowiązek odnieść się do wszystkich tych zarzutów -rozważyć je i ocenić ich zasadność.

Wyrok SN z dnia 2 lipca 2008 r., II PK 7/08

Standard: 36048 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 56 słów. Wykup dostęp.

Standard: 27709 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.