Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Usprawiedliwienie niestawiennictwa przez świadka (art. 275 k.p.c.)

Zeznania świadka w postępowaniu cywilnym (art. 258 - 277 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Świadek ma bezwzględny obowiązek stawiennictwa w sądzie nawet wtedy, gdyby nie miał żadnej wiedzy o okolicznościach sprawy albo gdyby zamierzał skorzystać z prawa odmowy zeznań. Usprawiedliwioną przyczyną nieobecności świadka może być jego choroba (potwierdzona zaświadczeniem wystawionym przez lekarza sądowego), ważny wyjazd służbowy lub poważny wypadek losowy.

Do usprawiedliwienia świadek powinien też przedłożyć dowody na potwierdzenie zaistnienia powyższych przyczyn niestawiennictwa, albo przynajmniej powyższą okoliczność uprawdopodobnić.

Postanowienie SO w Bydgoszczy z dnia 27 września 2018 r., VIII Gz 157/18

Standard: 35949 (pełna treść orzeczenia)

Przepis art. 275 k.p.c. wskazuje dwie możliwości usprawiedliwienia niestawiennictwa świadka - bądź w terminie tygodnia od daty doręczenia mu postanowienia skazującego na grzywnę, bądź na pierwszym posiedzeniu, na które świadek zostanie wezwany. Przyjmuje się, że na postanowienie sądu odmawiające zwolnienia świadka z grzywny lub z przymusowego sprowadzenia przysługuje zażalenie (art. 394 § 1 pkt 5), a złożenie tego środka odwoławczego traktuje się jednocześnie jako usprawiedliwienie

Postanowienie SA w Krakowie z dnia 15 lipca 2015 r., I ACz 1253/15

Standard: 35947 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 68 słów. Wykup dostęp.

Standard: 56536

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.