Koszty procesu w razie interwencji
Koszty procesu w razie interwencji (art. 107 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przyznanie interwenientowi kosztów interwencji dopuszczalne jest tylko od przeciwnika strony, do której interwenient przystąpił, i tylko wtedy, gdy jest to uzasadnione wynikiem sprawy. Nawet wtedy, gdy przesłanki te zachodzą, zasądzenie tych kosztów możliwe jest w drodze wyjątku. Przyznanie kosztów procesu interwenientowi ubocznemu zależy od oceny, czy jego wstąpienie do procesu połączone było z rzeczywistą potrzebą obrony jego interesów i czy podjęte przez niego czynności procesowe zmierzały do tej właśnie obrony.
Wyrok SR w Gdyni z dnia 26 października 2017 r., I C 901/15
Standard: 36691 (pełna treść orzeczenia)
W myśl art. 107 k.p.c. sąd może przyznać interwenientowi koszty interwencji od przeciwnika obowiązanego do zwrotu kosztów. Oznacza to, że zwrot ten jest fakultatywny i ograniczony do kosztów interwencji. Zatem sama okoliczność, iż interwenient podjął samoistne czynności w sprawie, nie wystarcza do uwzględnienia jego wniosku. Nie przystają do tego również reguły właściwe do orzekania o tych kosztach pomiędzy stronami, bądź też, jak uczynił to Sąd pierwszej instancji, wskazania, że interwenient przejawił aktywność procesową. Fakt uzewnętrznienia swojego stanowiska, czy też dokonywanie aktualnych do stanu sprawy czynności procesowych, stanowi bowiem immanentną cechę realizacji podstawowego obowiązku, wynikającego z przystąpienia do sprawy i już choćby z tego względu nie może stanowić samoistnej podstawy do zasądzenia na jego rzecz kosztów. W takim bowiem przypadku, przepis art. 107 zd. 3 k.p.c. musiałby mieć inną treść, w istocie przewidującą obowiązek wydania orzeczenia uwzględniającego złożony w tym przedmiocie wniosek.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 23 lutego 2012 r. (sygn. akt V CZ 141/11), przy ocenie wniosku interwenienta o zasądzenie kosztów interwencji, konieczne jest odwołanie się przez sąd do ogólniejszych kryteriów w postaci potrzeby rzeczywistej obrony interesów interwenienta ubocznego w określonych okolicznościach rozpoznawanej sprawy. Interwenient uboczny nie jest bowiem podmiotem, którego udział w postępowaniu uzależniony jest od woli strony przeciwnej. Zwykle jego wstąpienie do sprawy jest związane z ochronną jego interesu majątkowego, a wstąpienie do procesu ma na celu pomoc stronie, do której wstępuje, zwłaszcza jeśli ta strona jest mniej poradna procesowo. Za przyznaniem zatem kosztów od strony przeciwnej, szczególnie w sytuacji, gdy strona przeciwna ulega jedynie w części i nie ma możliwości zastosować w tym zakresie zasady stosunkowego podziału kosztów, muszą przemawiać dodatkowe okoliczności.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 29 listopada 2016 r., V ACa 943/15
Standard: 21714 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 7749
Standard: 7750