Domniemanie równych udziałów (art. 960 k.c.)
Powołanie spadkobiercy (art. 959 – 967 k.c.)
Reguła interpretacyjna zawarta w art. 960 k.c. znajduje zastosowanie w przypadku , gdy w testamencie nie zostały określone udziały spadkowe powołanych spadkobierców lub też udziały te zostały określone jedynie w stosunku do niektórych ze spadkobierców testamentowych.
Z brakiem określenia wysokości udziałów spadkowych poszczególnych spadkobierców mamy do czynienia jedynie wówczas , gdy mimo wykładni testamentu nie można ustalić wysokości udziałów dla wszystkich lub niektórych spadkobierców . Jeżeli w treści testamentu zawarte są pewne sugestie ( wskazówki ) co do udziałów poszczególnych spadkobierców , to decydujące znaczenie ma wola spadkodawcy.
Postanowienie SO w Tarnowie z dnia 11 marca 2015 r., I Ca 9/14
Standard: 35826 (pełna treść orzeczenia)
Z art. 960 k.c. wynika, iż gdy spadkodawca powołuje do spadku więcej niż jedną osobę powinien określić udziały spadkobierców, gdyż w przeciwnym wypadku dziedziczą oni w częściach równych. Jeżeli jednak w treści testamentu zawarte są pewne wskazówki co do udziałów poszczególnych spadkobierców należy rozstrzygnąć, czy w drodze wykładni testamentu da się ustalić jaka w tej materii była rzeczywista wola spadkodawcy. Z dyrektywy zawartej w art. 948 § 1 k.c. wynika wprost, że przy tłumaczeniu treści testamentu należy dążyć do zapewnienia możliwie pełnego i wiernego urzeczywistnienia ostatniej woli spadkodawcy.
Artykuł 960 k.c. stanowi ustawowe uzupełnienie treści testamentu przez wskazanie, że w braku określenia udziałów spadkowych w testamencie współspadkobiercy dziedziczą spadek w częściach równych. Określenie wielkości udziałów przez spadkodawcę w jakikolwiek sposób wyłącza stosowanie tego przepisu. Określenia nieprecyzyjne podlegają natomiast wykładni w zasygnalizowany sposób.
Postanowienie SN z dnia 6 maja 2005 r., II CK 676/04
Standard: 35825 (pełna treść orzeczenia)