Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przyłączenie się prokuratora do postępowania po wydaniu orzeczenia w I instancji

Objęcie przez prokuratora czynu ściganego z oskarżenia prywatnego (art. 60 k.p.k.)

Ingerencja prokuratora w sprawach ściganych z oskarżenia prywatnego w formie przyłączenia się do wszczętego postępowania dopuszczalna jest w każdej jego fazie, aż do czasu prawomocnego jego zakończenia, a więc także po wydaniu orzeczenia przez sąd pierwszej instancji. Ingerencja ta możliwa jest jedynie po stronie oskarżenia

Jeśli prokurator przyłączy się do postępowania, w którym oskarżonych było kilka osób, bezpośrednio po wydaniu orzeczenia przez sąd pierwszej instancji, wówczas zakres podmiotowy wniesienia przez prokuratora apelacji limitowany będzie treścią wniosku o sporządzenie uzasadnienia, złożonego przez samego prokuratora. 

Jeżeli ingerencja prokuratora nastąpi już po upływie terminu 7 dni od daty ogłoszenia wyroku, ale przed upływem dni 14 od doręczenia wyroku z uzasadnieniem oskarżycielowi prywatnemu, wówczas prokurator może wnieść apelację jedynie wobec tych oskarżonych, w stosunku do których możliwość zaskarżenia wyroku otwarta została poprzez treść wniosku złożonego uprzednio, na podstawie art. 422 § 1 k.p.k., przez oskarżyciela prywatnego.

Uchwała SN z dnia 25 marca 2004 r., I KZP 45/03

Standard: 35461 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.