Ryczałt za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego (art. 618 § 1 pkt 12 k.p.k.)
Wywiad środowiskowy (art. 214 k.p.k.) Wydatki Skarbu Państwa (art. 618 k.p.k.)
Art. 11 pkt 2 ustawy o kuratorach sądowych nie pozostawia wątpliwości co do tego, że w każdym przypadku zlecenia przez sędziego lub sąd przeprowadzenia wywiadu środowiskowego, kurator sądowy jest obowiązany czynność tę wykonać. Przepis ten ma nadto charakter jedynie informacyjny i nie jest materialnoprawnym źródłem tego obowiązku, a więc w odniesieniu do czynności kuratora wykonywanej na potrzeby postępowania karnego stanowi go przepis art. 214 § 1 k.p.k.).
Całość powołanych regulacji jednoznacznie rozstrzyga o braku podstaw do przyjęcia, iżby możliwe było zaistnienie fakultatywności po stronie kuratora sądowego, co do realizacji, zleconego przez sąd lub inny uprawniony organ procesowy, przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.
Każdy wywiad środowiskowy, przeprowadzony w postępowaniu przygotowawczym lub sądowym na podstawie przepisów Kodeksu postępowania karnego, jest wywiadem „określonym w art. 214 § 1 k.p.k.” w rozumieniu art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy o kuratorach sądowych z dnia 27 lipca 2001 r., wobec czego w każdym wypadku przeprowadzenia przez kuratora sądowego wywiadu środowiskowego, zleconego w trybie Kodeksu postępowania karnego, powstaje obowiązek przyznania zryczałtowanego wynagrodzenia na podstawie art. 91 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 ustawy o kuratorach sądowych z dnia 27 lipca 2001 r. (Dz. U. Nr 98, poz. 1071 ze zm.), a należność ta, zgodnie z art. 618 § 1 pkt 12 k.p.k., wchodzi w skład wydatków Skarbu Państwa. Powołany przepis jednolicie reguluje kwestię ryczałtu za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego w odniesieniu do kuratorów sądowych społecznych i zawodowych, wobec czego nie ma podstaw do ograniczenia udzielonej odpowiedzi do wynagrodzenia zawodowego kuratora sądowego.
Uchwała SN z dnia 16 grudnia 2003 r., I KZP 34/03
Standard: 35443 (pełna treść orzeczenia)