Przywłaszczenie karty bankomatowej; karta bankomatowa jako „rzecz ruchoma” w rozumieniu art. 284 § 1 k.k.

Posługiwanie się i kradzież cudzego dokumentu (art. 275 k.k.) Przywłaszczenie, sprzeniewierzenie (284 k.k.) Kradzież cudzej karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego (art. 278 § 1a k.k.)

Wyświetl tylko:

Przestępstwo określone w art. 284 § 2 k.k. należy bowiem do kategorii tzw. przestępstw kierunkowych. Zachowanie sprawcy musi być ukierunkowane na określony cel, którym w tym wypadku jest włączenie powierzonej rzeczy do majątku sprawcy lub postępowanie z nią jak z własną w inny sposób, co oczywiście wyklucza możliwość popełnienia tego występku z zamiarem wynikowym. 

Wyrok SN z dnia 29 stycznia 2025 r., II KK 538/24

Standard: 88593 (pełna treść orzeczenia)

Kradzież karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego (karty bankomatowej) została stypizowana w § 5 art. 278 kk. W przedmiotowej sprawie nie mamy doczynienia z kradzieżą a przywłaszczeniem, a więc należałoby rozpatrywać działanie oskarżonego na gruncie art. 284 § 1 kk, z tym tylko, że przepis ten odnosi się do przywłaszczenia rzeczy ruchomej lub prawa majątkowego, a karta uprawniająca do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego nie jest rzeczą, nie jest też prawem majątkowym, którym to będzie np. prawo własności nieruchomości, wierzytelność, prawa rzeczowe ograniczone, w tym spółdzielcze prawa do lokalu. Trafnie zatem Sąd Okręgowy uznał, iż karta bankomatowa stanowi dokument stwierdzającym prawa majątkowe, a skoro tak to jej przywłaszczenie należało zakwalifikować z art. 275 § 1 kk.

Wyrok SA w Szczecinie z dnia 12 grudnia 2017 r., II AKa 155/17

Standard: 77818 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 453 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35427

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.