Przesłuchanie oskarżonego w charakterze świadka w odrębnym postępowaniu (art. 182 § 3 k.p.k.)

Prawo do odmowy składania zeznań (art. 182 k.p.k.)

Wprawdzie przepisy procesowe pozwalają na przesłuchanie w charakterze świadka takiej osoby, która jest oskarżona o współudział w przestępstwie objętym określonym postępowaniem, jednak tylko wtedy, gdy akt oskarżenia przeciwko temu oskarżonemu został sporządzony i skierowany w innej toczącej się sprawie (art. 182 § 3 k.p.k.). Zatem, warunkiem koniecznym przesłuchania w charakterze świadka takiego oskarżonego jest odrębność toczących się postępowań. Spełnienie tego warunku, powoduje , że rola procesowa świadka przewidziana w art. 182 § 3 k.p.k. dla takiego oskarżonego nie pozostaje w sprzeczności z realizacją zasady prawa do obrony, ponieważ w odrębnym procesie, w którym taka osoba występuje już w roli oskarżonego, wszelkie wcześniejsze jej oświadczenia wiedzy mające postać zeznań nie będą mogły zostać ujawnione (art. 389 § 1 k.p.k.). 

Współsprawca czynu, jest przesłuchiwany w charakterze świadka tylko wtedy, gdy w danej sprawie nie jest równocześnie sądzony.

W postępowaniu karnym złożonym podmiotowo, współoskarżony, wobec którego uprawomocnił się pierwszy wyrok Sądu meriti, przy ponownym rozpoznaniu sprawy nie jest już objęty tym samym oskarżeniem i jako skazany traci status współoskarżonego, co oznacza, że może być przesłuchiwany w charakterze świadka.

Postanowienie SN z dnia 6 października 2015 r., II KK 132/15

 

Standard: 35384 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.