Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podstawa wymiaru kary, społeczna szkodliwość czynów kwalifikowanych kumulatywnie (art. 11 § 3 k.k.)

Kumulatywna kwalifikacja prawna czynu (art. 11 § 2 i 3 k.k.) Dyrektywy wymiaru kary (art. 53 k.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Wyczerpanie przez sprawcę jednym zachowaniem znamion więcej niż jednego przepisu ustawy karnej stanowi okoliczność obciążającą przy wymiarze kary.

Jak trafnie skonstatował Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 listopada 2004 r., V KK 1/03, w doktrynie i orzecznictwie dominuje pogląd, że w wypadku kumulatywnej kwalifikacji prawnej czynu, fakt ten z reguły wpływa na wyższy stopień społecznej szkodliwości czynu, przekładając się na wyższy stopień winy i możliwość wymierzenia surowszej sankcji karnej.

W wypadku skazania za przestępstwo na podstawie dwóch lub więcej zbiegających się przepisów okoliczności stanowiące znamiona przestępstw określonych w tych przepisach mogą być uznane za obciążające, z wyłączeniem tych, które mieszczą się w przepisie, na którego podstawie wymierzono karę.

Wyrok SN z dnia 9 maja 2018 r., V KK 406/17

Standard: 76941 (pełna treść orzeczenia)

Przyjęcie kumulatywnej kwalifikacji prawnej czynu z reguły wpływa na wyższy stopień jego społecznej szkodliwości, przekładając się na wyższy stopień winy i możliwość wymierzenia surowszej sankcji karnej (zob. m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 2004 r., V KK 1/03). W takim razie odstąpienie przez sąd odwoławczy od kwalifikacji kumulatywnej z reguły powinno prowadzić do uznania czynu za mniej społecznie szkodliwy niż wynikało to z orzeczenia sądu meriti i otwierać drogę do złagodzenia kary. Rzecz jednak w tym, że oceny w tym zakresie powinny uwzględniać konkretne okoliczności danej sprawy. Niekiedy bowiem odstąpienie od kwalifikacji kumulatywnej czynu nie sprawia, że ocena stopnia jego społecznej szkodliwości zmienia się tak znacząco, iż nieobniżenie orzeczonej wobec sprawcy kary powoduje, że staje się ona rażąco niewspółmierna (zbyt surowa). Trzeba też mieć na uwadze, że wśród wymienionych w art. 53 k.k. dyrektyw wymiaru kary stopień społecznej szkodliwości czynu jest jedną z wielu. Jest w takim razie istotne, czy sąd pierwszej instancji fakt kumulatywnej kwalifikacji prawnej czynu potraktował jako na tyle wzmagający stopień jego społecznej szkodliwości, że przemawiający za wymierzeniem sprawcy surowszej kary. 

Postanowienie SN z dnia 20 stycznia 2017 r., IV KK 451/16

Standard: 76187 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 46 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76229

Komentarz składa z 57 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76253

Komentarz składa z 185 słów. Wykup dostęp.

Standard: 76254

Komentarz składa z 139 słów. Wykup dostęp.

Standard: 80545

Komentarz składa z 580 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35304

Komentarz składa z 64 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42906

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40293

Komentarz składa z 61 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42908

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.