Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Oddalenie wniosku o zmianę lub uchylenie środka jako rozstrzygnięcie w przedmiocie środka zapobiegawczego

Wniosek o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego (art. 254 k.p.k.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Postanowienie odmawiające uwzględnienia wniosku o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego stanowi decyzję o dalszym stosowaniu tego samego środka zapobiegawczego na zasadach określonych we wcześniejszym postanowieniu.

Postanowienie SN z dnia 26 lipca 2007 r., I KZP 20/07

Standard: 42592 (pełna treść orzeczenia)

Oskarżonemu przysługuje zażalenie na postanowienie właściwego organu procesowego (sądu albo prokuratora) wydane w przedmiocie jego wniosku o zmianę lub uchylenie środka zapobiegawczego innego niż tymczasowe aresztowanie.

Nietrafne jest twierdzenie, że przedmiotem rozstrzygnięcia o oddaleniu wniosku oskarżonego nie jest środek zapobiegawczy, lecz sam wniosek jako taki. Wszak wniosek stanowi tylko zewnętrzną formę zgłoszenia przez oskarżonego żądania o treści sprecyzowanej w art. 254 § 1 k.p.k., narzuconą przez ustawę procesową. Natomiast przedmiot wniosku, jak i rozstrzygnięcia zapadającego po jego rozpoznaniu, określa sama materia, co do której organ procesowy, z inicjatywy oskarżonego zdecydował.

Nieuwzględnienie wniosku oznacza, że środek zapobiegawczy, dotąd stosowany wobec oskarżonego, będzie stosowany w dalszym ciągu na warunkach określonych we wcześniej wydanym postanowieniu. Jest zatem decyzją utrzymującą w mocy środek zapobiegawczy w dotychczasowej postaci. W odniesieniu do przedmiotu rozstrzygnięcia jako materii procesowej, co do której jest podejmowane, postanowienie uwzględniające wniosek (choćby częściowo) i oddalające go, są równoważne, aczkolwiek różnokierunkowe. W obu wypadkach rozstrzyga się co do egzystencji środka zapobiegawczego z punktu widzenia celu, któremu ma on służyć, tj. zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania karnego. Nie ma żadnych racjonalnych przesłanek ku temu, by postanowieniom oddalającym wniosek nie nadawać waloru rozstrzygnięć w przedmiocie środka zapobiegawczego, charakteryzującego przecież ich merytoryczną zawartość.

Orzekając na wniosek oskarżonego o uchylenie lub zmianę środka zapobiegawczego złożony w trybie art. 254 § 1 k.p.k., organ procesowy wydaje postanowienie w przedmiocie środka zapobiegawczego niezależnie od tego jakiej treści rozstrzygnięcie podejmuje

Uchwała SN z dnia 29 października 2004 r., I KZP 19/04

Standard: 35089 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 32 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42594

Komentarz składa z 33 słów. Wykup dostęp.

Standard: 42593

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.