Wezwanie licytanta, który uzyskał przybicie do złożenia ceny nabycia (art. 967 k.p.c.)
Warunki licytacyjne (art. 962 - 971 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu, nabywca może wypełnić obowiązek wpłacenia ceny po potrąceniu uiszczonej w gotówce rękojmi w dwojaki sposób.
Pierwszy z nich polega na wpłaceniu tej ceny zgodnie z wezwaniem sądu, o którym mowa w art. 967 k.p.c. Zrealizowanie tego obowiązku jest możliwe także przez zaliczenie na poczet ceny własnej wierzytelności, bądź wierzytelności wierzyciela za jego zgodą, o ile znajdują one pokrycie w cenie nabycia.
W odniesieniu do drugiego sposobu zapłaty ceny nabycia mogą wystąpić rożne sytuacje, których przepisy k.p.c. wprost nie normują. Mianowicie, jeśli przed skierowaniem wezwania do nabywcy o wpłacenie reszty ceny, nabywca złoży wniosek o zaliczenie wierzytelności na poczet ceny, sąd stosując na zasadzie analogii przepis art. 967 k.p.c., po dokonaniu symulacji podziału sumy uzyskanej z egzekucji i stwierdzeniu niedoboru, wzywa nabywcę do wpłacenie uzupełniającej kwoty w terminie określonym w tym przepisie, pod rygorem skutków z art. 969 § 1 k.p.c.
Natomiast, gdy nabywca w odpowiedzi na wezwanie do wpłacenie reszty ceny, w terminie wyznaczonym przez sąd do wpłacenia cena nabycia, złoży wniosek, o którym stanowi art. 968 § 2 k.p.c., to w przypadku, gdy wysokość tej wierzytelności nie pokrywa ceny, zważywszy na określone w art. 1025 k.p.c. zasady pierwszeństwa zaspokojenia, wzywa nabywcę o uzupełniającą kwotę, stosując na zasadzie analogii przepisy art. 967 k.p.c. i art. 969 § 1 k.p.c.
Uchwała SN z dnia 12 lipca 2018 r., III CZP 60/18
Standard: 22192 (pełna treść orzeczenia)
Termin sądowy oznaczony na podstawie art. 967 zdanie drugie k.p.c. jest zachowany, jeżeli przed jego upływem nabywca licytacyjny złożył polecenie przelewu w banku, a wskazana w tym poleceniu kwota miała pokrycie na rachunku zleceniodawcy.
Uchwała SN z dnia 30 stycznia 2014 r., III CZP 99/13
Standard: 49391 (pełna treść orzeczenia)