Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Warunki formalne skargi o wznowienie

Warunki formalne skargi o wznowienie (art. 409 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Artykuł 409 k.p.c. określa wymagania, które musi spełniać skarga o wznowienie postępowania. Zgodnie z nim, skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia. Powinna ona spełniać wymagania ustanowione dla pozwu, ale jednocześnie musi zawierać także elementy charakterystyczne dla środków odwoławczych i środków zaskarżenia.

Skarga o wznowienie postępowania musi w pierwszej kolejności zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia. Należy też wskazać podstawę wznowienia i podać jej uzasadnienie. Podanie podstawy polega na wskazaniu przyczyny, która w ocenie skarżącego ma uzasadniać wznowienie postępowania. W skardze można podać więcej niż jedną podstawę wznowienia (por. postanowienie SN z dnia 9 listopada 2004 r., V CZ 125/04).

Nie jest konieczne, aby skarżący powołał się na konkretny przepis, który reguluje określoną podstawę, lecz wystarczające jest, gdy sformułuje twierdzenie, które da się przyporządkować do określonej podstawy wznowienia. Uzasadnienie podstawy wznowienia polega na podaniu konkretnych okoliczności wskazujących na jej istnienie (por. postanowienia SN z dnia 10 sierpnia 2000 r., IV CKN 1045/00; oraz z dnia 4 grudnia 2015 r., I CZ 95/15).

W wypadku podstaw restytucyjnych uzasadnienie podstawy wznowienia obejmuje także podanie okoliczności wskazujących na możliwy wpływ powołanej podstawy wznowienia na rozstrzygnięcie sprawy (por. postanowienie SN z dnia 9 stycznia 2001 r., II CKN 1282/00).

Skarżący musi też wskazać w skardze o wznowienie postępowania okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do jej wniesienia. Podanie tych okoliczności ma umożliwić sądowi ocenę dopuszczalności skargi o wznowienie (art. 410 k.p.c.). Obligatoryjnym elementem skargi o wznowienie postępowania jest wreszcie wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.

Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2018 r., I UZ 46/18

Standard: 34952 (pełna treść orzeczenia)

Według art. 409 k.p.c. skarga o wznowienie powinna zawierać między innymi oznaczenie podstawy wznowienia i jej uzasadnienie. Podanie podstawy wznowienia polega na podaniu przyczyny, która według skarżącego ma uzasadniać wznowienie.

Nie jest konieczne, aby skarżący powołał się na konkretny przepis, który reguluje określoną podstawę, lecz wystarczy, że sformułuje takie twierdzenie, które da się przyporządkować do określonej ustawowo podstawy wznowienia. W ten sposób w skardze można podać więcej niż jedną przyczynę wznowienia.

Uzasadnienie podstawy wznowienia polega na tym, że skarżący musi podać konkretne okoliczności faktyczne, które w jego ocenie wskazują na to, że podana przez niego podstawa wznowienia istnieje. O tym, jakie okoliczności faktyczne muszą zostać powołane, decyduje to, na jakiej podstawie skarżący opiera żądanie wznowienia postępowania przez sąd.

Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2015 r., I CZ 95/15

Standard: 34953 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 83 słów. Wykup dostęp.

Standard: 57361

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34945

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.