Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Powiązanie zdolności rejestrowej z podmiotowością prawną jednostki podlegającej rejestracji

Osobowość prawna jednostki organizacyjnej. Wpis do rejestru (art. 37 k.c.)

Art. 37 k.c. uzależnia powstanie osobowości (osoby prawnej) od wpisu do odpowiedniego rejestru (art. 37 k.c.). Z kolei, jednostki organizacyjne stanowiące niepełne (ułomne) osoby prawne, zgodnie z art. 33[1] k.c. uzyskują zdolność prawną wraz z zarejestrowaniem, o którym stanowią przepisy szczególne statuujące takie podmioty, co w przypadku spółek handlowych osobowych, na podstawie Kodeksu spółek handlowych wiąże się z wpisem do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). 

Zdolność rejestrowa nie jest zatem oderwana od podmiotowości prawnej jednostki podlegającej rejestracji tak dalece, żeby prowadziło to do całkiem odrębnej klasyfikacji podmiotowości prawnej uprawniającej i najczęściej też zobowiązującej do dokonania wpisu w rejestrze od podmiotowości rejestrowej, której miałby w szczególności podlegać oddział przedsiębiorcy i to również wtedy, gdy sam jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, podlegającą samodzielnej rejestracji.

Postanowienie SN z dnia 8 maja 2013 r., I CZ 34/13

Standard: 34833 (pełna treść orzeczenia)

Uzyskanie przez jednostkę organizacyjna podmiotowości prawnej następuje co do zasady z chwilą jej wpisu do „właściwego rejestru” (art. 37 § 1 k.c.). Nie chodzi przy tym o wpis do jakiegokolwiek rejestru ale do „rejestru właściwego”, którego organizację i sposób prowadzenia określają stosowne przepisy (art. 37 § 2 k.c.). Z samego faktu obowiązku rejestracji konkretnej jednostki nie można jednak wywodzić konkretnego skutku w postaci uzyskania osobowości prawnej lub zdolności prawnej.

Wyrok SN z dnia 12 marca 2009 r., V CSK 366/08

Standard: 70457 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.