Wymóg wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia w sprawie ze skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia
Wymogi formalne skargi (art. 424[5] k.p.c.) Odpowiednie stosowanie przepisów o skardze kasacyjnej (art. 424[12] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Skarga wnioskodawcy powinna zawierać wskazanie wartości przedmiotu sporu, co wynika ze stosowania w postępowaniu o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, zgodnie z odesłaniem ujętym w art. 424[12] k.p.c., przepisów kodeksu postępowania cywilnego o skardze kasacyjnej, a zatem stosowania w tym postępowaniu art. 398[4] § 3 k.p.c. Wskazany przepis stanowi, że w sprawach o prawa majątkowe skarga powinna zawierać również oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia.
Nie budzi wątpliwości, że sprawa, w której zapadło kwestionowane postanowienie, o dział spadku i zniesienie współwłasności powstałej na skutek ustania wspólności majątkowej małżeńskiej jest sprawą o prawa majątkowe, co przesądza o obowiązku wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia również w skardze o stwierdzenie niezgodności z prawem orzeczenia wydanego w takiej sprawie, niezależnie od przewidzianego przepisami ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych charakteru opłaty i jej wysokości uiszczanej przez skarżącego przy wnoszeniu takiej skargi (por. postanowienia SN: z dnia 7 lutego 2007 r. I BU 10/06; z dnia 15 czerwca 2012 r. II CZ 30/12; z dnia 21 sierpnia 2014 r. IV CZ 44/14)
Postanowienie SN z dnia 4 lutego 2015 r., IV CZ 98/14
Standard: 34637 (pełna treść orzeczenia)
Wymagania formalne skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia zostały sformułowane w art. art. 424[5] k.p.c. W przepisie tym nie wymienia się wprost wymogu wskazania wartości przedmiotu zaskarżenia, ale taki obowiązek wynika po pierwsze z konieczności uprawdopodobnienia w skardze szkody spowodowanej przez kwestionowane orzeczenie (pkt 5 tego przepisu), a po wtóre z zawartego w art. 424[12] k.p.c. odesłania do odpowiedniego stosowania przepisów o skardze kasacyjnej. Zgodnie zaś z art. 398[4] § 3 k.p.c. w sprawach majątkowych skarga kasacyjna powinna zawierać oznaczenie wartości przedmiotu zaskarżenia.
Wniesienie skargi o stwierdzenie niezgodności prawomocnego orzeczenia z prawem wszczyna nową sprawę, której przedmiot wyznacza zakres zaskarżenia, a wartość tego przedmiotu zależy od sprecyzowania wysokości szkody, którą skarżąca ma obowiązek określić i uprawdopodobnić. Określona w ten sposób kwota stanowi wartość przedmiotu zaskarżenia, od której należy się opłata obliczona na zasadach ogólnych i tak należy rozumieć sformułowanie zawarte w art. 18 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych, zgodnie z którym przepisy ustawy przewidujące pobranie opłaty od pozwu stosuje się m in. również do opłaty od skargi o stwierdzenie niezgodności prawomocnego orzeczenia z prawem.
Postanowienie SN z dnia 21 sierpnia 2014 r., IV CZ 44/14
Standard: 56507 (pełna treść orzeczenia)