Brak obowiązku uzyskania prejudykatu stwierdzającego niezgodność z prawem orzeczenia (art. 424[1b] k.p.c.)
Skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia (art. 424[1] – 424[12] k.p.c. i art. 417 [1] § 2 k.c.) Prejudykaty bezprawia jurysdykcyjnego; stwierdzenie we właściwym postępowaniu niezgodności z prawem orzeczenia lub decyzji
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Art. 424[1b] k.p.c. uzależnia możliwość domagania się odszkodowania bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem od skorzystania przez stronę z przysługujących jej środków prawnych w stosunku do orzeczenia.
Wymóg ten opiera się na założeniu, że zainicjowane przez stronę postępowanie odwoławcze pozwala usunąć wadliwość rozstrzygnięcia zapadłego w pierwszej instancji, a sytuację prawną stron kształtuje dopiero orzeczenie prawomocne. Strona, która nie zainicjowała postępowania odwoławczego, powinna ponieść tego konsekwencję w postaci niemożności skorzystania z rozwiązania przyjętego w art. 424[1b] k.p.c., polegającego na dochodzeniu odszkodowania bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem (por. wyrok SN z dnia 18 listopada 2005 r., IV CK 190/05).
Motywacja ta nie przystaje jednak zupełnie do postanowienia o umieszczeniu nieletniego w schronisku dla nieletnich.
Dopuszczalność zażalenia służy wzmocnieniu ochrony nieletniego, to nieskorzystanie z tego środka – przy wskazanych założeniach postępowania w sprawach nieletnich – nie powinno działać na niekorzyść nieletniego w odniesieniu do możliwości dochodzenia odszkodowania z zastosowaniem art. 424[1b] k.p.c.
Uchwała SN z dnia 11 stycznia 2018 r., III CZP 92/17
Standard: 46083 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie bowiem z art. 767[4] § 3 k.p.c., w sprawach egzekucyjnych skarga o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia nie przysługuje. O ile zatem na skutek wydania prawomocnych orzeczeń w postępowaniu egzekucyjnym została wyrządzona szkoda, strona może dochodzić jej wynagrodzenia bez uprzedniego stwierdzenia niezgodności orzeczenia z prawem w postępowaniu ze skargi (art. 424 1b k.p.c.). Tym samym, o ile szkoda powódki pozostawać ma w związku ze sprzedażą licytacyjną przysługującego jej spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, to rzeczą powódki było wykazanie bezprawności działania Sądu przy wydaniu postanowień w przedmiocie przybicia i przysądzenia własności.
Wyrok SA w Krakowie z dnia 28 listopada 2016 r., I ACa 439/16
Standard: 57747 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34564
Standard: 34568
Standard: 34569