Warunki formalne wniosku o udzielenie zabezpieczenia
Warunki formalne wniosku o udzielenie zabezpieczenia (art. 736 k.p.c.)
Spełnienie szczególnych wymogów przewidzianych dla wniosku o udzielenie zabezpieczenia jest w postępowaniu zabezpieczającym istotne z uwagi na orzekanie w przedmiocie tego wniosku, co do zasady, na posiedzeniu niejawnym i często jeszcze przed przeprowadzeniem postępowania dowodowego w sprawie, jedynie na podstawie okoliczności przytoczonych przez uprawnionego.
Wyrok SA w Lublinie z dnia 15 października 2013 r., I ACa 408/13
Standard: 34502 (pełna treść orzeczenia)
Wymagania formalnie wniosku o udzielenie zabezpieczanie określa art. art. 736 § 1 k.p.c., zgodnie z którym wniosek taki powinien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego, a nadto zawierać
1) wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia,
2) uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek;
przy czym stosownie do art. 753 § 1 zd. 2 k.p.c., w sprawach o alimenty podstawą zabezpieczania jest jedynie zabezpieczenie roszczenia, zatem inaczej niż w przypadku wniosku o zabezpieczenia innych roszczeń, nie jest konieczne uprawdopodobnienie interesu prawnego w uzyskaniu zabezpieczenia.
Wymogi wniosku o udzielenie zabezpieczenia są więc stosunkowo sformalizowane. Od nowelizacji dokonanej ustawą z dnia 2 lipca 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (obowiązującej od 2 maja 2005 r.) nie budzi wątpliwości obligatoryjność zachowania formy pisemnej wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Wynika to zarówno z jednoznacznego brzmienia przepisu art. 736 k.p.c., stanowiącego, że wniosek winien odpowiadać wymaganiom przewidzianym dla pisma procesowego (art. 126 k.p.c.), jak i z porównania tego przepisu z uprzednio normującym tę materię art. 737 k.p.c. (w brzmieniu sprzed 2 maja 2005 r.).
Wyrok SO w Toruniu z dnia 29 maja 2013 r., VIII Cz 256/13
Standard: 34497 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34499