Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Postępowanie sprawdzające (art. 307 k.p.k.)

Postępowanie przygotowawcze (art. 297-336 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem i literaturą  skarga na przewlekłość postępowania przygotowawczego nie może obejmować okresu, w których prowadzone są czynności sprawdzające o których mowa w art. 307 k.p.k., jako że nie stanowią one czynności postępowania przygotowawczego, a mają jedynie na celu sprawdzenie, czy istnieją podstawy do przyjęcia istnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa i wszczęcia lub odmowy wszczęcia postępowania.

Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 10 maja 2012 r. w spr (...), wprost stwierdził, że niedopuszczalnym jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania po jego prawomocnym zakończeniu jak również przed jego wszczęciem.

Postanowienie SO w Częstochowie z dnia 23 marca 2017 r., VII S 6/17 

Standard: 34486 (pełna treść orzeczenia)

Zgodnie z zasadą legalizmu (art. 10 § 1 k.p.k.) organy ścigania zobowiązane są do wszczęcia postępowania w razie ustalenia prawdopodobieństwa popełnienia przestępstwa ściganego z urzędu. Ustawodawca podkreśla "uzasadnione podejrzenie", które warunkuje ten obowiązek, a zachodzi wtedy, gdy informacja o jakimś zdarzeniu, w subiektywnym przekonaniu organu ścigania, wskazuje na możliwość popełnienia czynu wyczerpującego znamiona przestępstwa. Nie musi to być pewność, gdyż zadaniem postępowania przygotowawczego jest m.in. także ustalenie, czy został popełniony czyn zabroniony i czy stanowi on przestępstwo (art. 297 § 1 pkt 1 k.p.k.). Usunięciu ewentualnych wątpliwości i sprawdzeniu danych zawartych w zawiadomieniu o przestępstwie służy instytucja czynności sprawdzających określonych w art. 307 k.p.k., która służy do podejmowania przedsięwzięć mających na celu potwierdzenie informacji o popełnieniu przestępstw zawartych w zawiadomieniach, które dotarły do organów ścigania. Zgodnie z dyspozycją powołanego przepisu czynności podejmowane w postępowaniu sprawdzającym nie mogą mieć charakteru czynności procesowych, w szczególności takich jak przesłuchanie, przeszukanie itp., gdyż nie mają one służyć zastępowaniu postępowania przygotowawczego, lecz zapobieganiu prowadzenia postępowań zbędnych.

Postanowienie SR w Dzierżoniowie z dnia 5 października 2016 r., II Kp 273/16 

Standard: 34487 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 198 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34484

Komentarz składa z 111 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34488

Komentarz składa z 100 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34489

Komentarz składa z 146 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34485

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.