Zwolnienie prokuratora od kosztów sądowych (art. 96 ust. 1 pkt 6 i art. 113 u.k.s.c.)
Ustawowe zwolnienia od kosztów sądowych (art. 94 - 96 u.k.s.c) Prokurator w procesie cywilnym (art. 7 i art.. 55 – 60 k.p.c.)
Zgodnie z art. 96 ust 1 pkt 6 obowiązku uiszczenia kosztów sądowych nie ma prokurator . Udział prokuratora w postępowaniu cywilnym regulują art. 7 kpc oraz art. 55 -60 kpc. W każdej sytuacji uregulowanych tymi przepisami prokurator nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych , co obejmuje zarówno opłaty , jak i wydatki , Czynności zwykle powodujące obowiązek uiszczenia opłat sądowych lub poniesienia wydatków , podejmowane przez prokuratora są zawsze wolne od kosztów sądowych .
Uchylenie obowiązku ponoszenia kosztów w stosunku do prokuratora oznacza ,że nie ma on nie tylko obowiązku uiszczenia opłat sądowych oraz poniesienia wydatków w chwili , w której ten obowiązek zwykle się pojawia ( w chwili wniesienia pisma , które powinno być opłacone lub które wymaga podjęcia czynności wiążącej się z wydatkami) ale również nie można go obciążyć żadną częścią nieuiszczonych kosztów sądowych, i to niezależnie od wyniku sprawy.
W sytuacji gdy prokurator działa na rzecz oznaczonej osoby art. 55 i 56 kpc) sam nie ponosi żadnych kosztów sądowych , jednak w orzeczeniu kończącym postępowanie w danej instancji sąd obciążą tymi kosztami strony , stosownie do art. 113 , przy odpowiednim zastosowaniu zasad obowiązujących przy zwrocie kosztów procesu .
W sytuacji gdy osoba na rzecz której prokurator wytoczył powództwo , nie wstąpiła do sprawy w charakterze powoda , czynności prokuratora powodujące obowiązek poniesienia opłat lub wydatków są zwolnione od kosztów sądowych. Prokurator bowiem korzysta z własnej materialnoprawnej legitymacji procesowej (tkz . publicznej )i jest stroną rzeczywistą.
Postanowienie SO w Częstochowie z dnia 30 czerwca 2016 r., VI Cz 677/16
Standard: 72643 (pełna treść orzeczenia)
W postępowaniu o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, wydanego na podstawie art. 291 k.p.k., prokurator nie ponosi kosztów postępowania zabezpieczającego.
Uczestnictwo prokuratora w postępowaniu cywilnym ma na celu ochronę praworządności, praw obywateli lub interesu społecznego (art. 7, art. 55 i nast. k.p.c.). Do tej kategorii należy inicjowanie przez prokuratora postępowania o wykonanie postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, które związane jest z dążeniem do zapewnienia realnego poniesienia przez sprawcę majątkowych konsekwencji popełnienia przestępstwa. W odniesieniu do wszystkich form udziału prokuratora w postępowaniu cywilnym ma zastosowanie ustawowe zwolnienie go od kosztów sądowych, przewidziane w art. 96 pkt 6 u.k.s.c.
Uchwała SN z dnia 26 lutego 2015 r., III CZP 96/14
Standard: 34363 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 30542