Znaczenie geodezyjnego wyodrębnienia działki i nadania oddzielnego numeru
Części składowe gruntu (art. 48 k.c.) Odrębna księga wieczysta dla każdej nieruchomości (art. 24 u.k.w.h.)
Za oczywiście błędne należy uznać stanowisko, że geodezyjnie określone działki gruntu, dla których prowadzone są dwie księgi wieczyste, w aspekcie funkcjonalnym stanowią jedną nieruchomość gruntową w rozumieniu art. 4 pkt 1 u.g.n.
Polskie prawo rzeczowe nie zna "nieruchomości w znaczeniu funkcjonalnym", nie może zatem istnieć użytkowanie wieczyste na takiej nieistniejącej rzeczy a co za tym idzie nie można ustalać opłaty odnośnie do takiego nieistniejącego bytu prawnego.
Wyrok SN z dnia 26 kwietnia 2023 r., II CSKP 1058/22
Standard: 80957 (pełna treść orzeczenia)
W żadnym razie nie ma podstaw do przyjmowania, że samo geodezyjne wyodrębnienie działki i nadanie oddzielnego numeru zmienia jej status jako części składowej nieruchomości. Geodezyjnie wyodrębnione działki objęte jedną księgą wieczystą, stanowią części składowe nieruchomości i nie mogą być przedmiotem samodzielnego obrotu. Nadanie działkom odrębnych numerów geodezyjnych nie wywołuje skutków cywilnoprawnych. Jeżeli takie działki objęte są jedną księgą wieczystą, to bez względu na sposób rozumienia pojęcia nieruchomości składają się na jedną nieruchomość.
Uchwała SN z dnia 21 marca 2013 r., III CZP 8/13
Standard: 34335 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 65640