Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przy wykonywaniu gospodarczych zadań ze sfery dominium
Odpowiedzialność Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przy wykonywaniu gospodarczych zadań (sfera dominium)
Zasada odpowiedzialności za szkodę, gdy stron nie łączył żaden stosunek prawny jest określona w księdze trzeciej w tytule VI pt. "Czyny niedozwolone" ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121; dalej: k.c.). Odpowiedzialność ta jest określona również w ustawach szczególnych.
Kodeks cywilny nie jest jedynym źródłem prawa cywilnego odszkodowawczego (por. orzeczenie TK z 12 kwietnia 1989 r., Uw 9/88). W k.c. nie ma ogólnej podstawy odpowiedzialności Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego i państwowych osób prawnych za szkody wyrządzone przy wykonywaniu gospodarczych zadań państwa (sfera dominium). Art. 417, art. 417[1] i art. 417[2] k.c. dotyczą jedynie szkód wyrządzonych przy wykonywaniu władzy publicznej.
Skarb Państwa może odpowiadać za szkody wyrządzone przy wykonywaniu zadań nieobjętych zakresem władzy publicznej (sfera dominium) na podstawie szczegółowych przepisów art. 416, art. 427, art. 429, art. 430, art. 435-436 k.c.
Istotne jest to, że wobec braku przepisu analogicznego do art. 421 k.c. w poprzednim brzmieniu, w razie krzyżowania się przepisów k.c. z przepisami ustaw szczególnych, te ostatnie nie wyłączają generalnie odpowiedzialności uregulowanej w wymienionych kazuistycznych przepisach kodeksu cywilnego.
Czynem niedozwolonym w rozumieniu prawa cywilnego jest nie tylko czyn zabroniony przez prawo, ale także tego rodzaju zdarzenia prawne, w związku z zaistnieniem których ustawodawca nakłada na zobowiązanego obowiązek naprawienia szkody wynikającej z tych zdarzeń (zob. wyrok SA w Katowicach z 5 marca 2010 r., I ACa 6/10).
Wyrok TK z dnia 21 lipca 2014 r., K 36/13
Standard: 3569 (pełna treść orzeczenia)
Skarb Państwa może ponosić odpowiedzialność odszkodowawczą na podstawie art. 435 k.c. (por. wyrok SN z dnia 12 grudnia 2008 r., II CSK 367/08), przy czym nie uzależnia się dopuszczalności dochodzenia roszczeń opartych na tym przepisie od rodzaju realizowanych przez Państwo uprawnień i obowiązków.
Wykonywaniem władzy publicznej jest przykładowo użycie znajdującego się w jednostce wojskowej uzbrojenia, wydawanie wiążących pozostałe podmioty rozkazów czy ewentualna rekwizycja mienia na potrzeby lotniska. Trudno jednakże za przejawy imperium Państwa uznać emitowanie hałasu czy wibracji oddziaływujących na sąsiednie nieruchomości, skoro rodzą one skutki w sferze prawa cywilnego podobne do emisji hałasu czy wibracji przez inne, niż jednostka lotnictwa wojskowego, podmioty.
Wyrok SN z dnia 31 stycznia 2014 r., II CSK 187/13
Standard: 67664 (pełna treść orzeczenia)