Umowa o zarządzanie nieruchomością; powierzenie administrowania
Sposoby zarządu nieruchomością wspólną (art. 18 u.w.l.) Umowy o świadczenie usług (art. 750 k.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przez zarząd, administrację, prowadzenie cudzych spraw rozumie się zazwyczaj kierowanie sprawami majątkowymi w taki sposób jak czyni to sam uprawniony, a więc przyjmuje się że zarząd obejmuje zarówno wydawanie dyspozycji faktycznych, jak i zawieranie odpowiednich czynności prawnych w imieniu osoby uprawnionej.
W pojęciu zarządzania mieści się pojęcie administrowania, obejmujące czynności faktyczne, do których należy: utrzymanie porządku i czystości w obrębie nieruchomości, ściąganie czynszów, rejestrowanie awarii i ich usuwanie oraz prowadzenie korespondencji. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że zarządca nieruchomości świadczy usługi, wszelkie działania zarządcy mieszczą się bowiem w pojęciu usługi.
W większości przypadków do umowy o zarządzanie nieruchomością, jako umowy o świadczenie usług, odpowiednie zastosowanie znajdą zatem, na podstawie art. 750 k.c., przepisy o zleceniu. Obecnie więc ze względu na brak przepisów kształtujących umowę o zarządzanie jako umowę nazwaną, nieaktualne są wątpliwości odnośnie do dopuszczalności odpowiedniego stosowania do niej przepisów dotyczących zlecenia. (por.: uz. wyroku SN z dnia 19 stycznia 2006 roku, IV CK 343/05; wyrok SA w Gdańsku z dnia 24 maja 2016 roku, III AUa 72/16).
Reasumując, aktualnie do umowy o zarząd nieruchomości należy stosować odpowiednio przepisy o zleceniu, a więc i art. 747 k.c. Zgodnie z powołanym przepisem, w braku odmiennej umowy zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci dającego zlecenie, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych.
Wyrok SA w Katowicach z dnia 10 lutego 2017 r., I ACa 898/16
Standard: 38018 (pełna treść orzeczenia)
Zarząd przewidziany w art. 20 u.w.l. może występować w tej samej wspólnocie obok zarządu w znaczeniu funkcjonalnym, o którym mowa w art. w art. 18 ust. 1 tej ustawy i który jest podmiotem w stosunku do wspólnoty zewnętrznym, realizującym czynności związane z bieżącą administracją.
Przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali nie zawierają żadnych postanowień, które ograniczałyby lub wręcz wyłączałyby możliwość powołania zarządu w znaczeniu podmiotowym, jeżeli wcześniej doszło do powierzenia zarządu w jego funkcjonalnym znaczeniu. Wprawdzie art. 18 ust. 3 u.w.l. utrzymuje obowiązek wyboru zarządu w rozumieniu art. 20 u.w.l. wyłącznie wtedy, gdy sposobu zarządu nie określono w umowie ani w późniejszej uchwale, jednak nie oznacza to, że taki zarząd z woli członków wspólnoty nie może zostać wybrany.
Postanowienie SN z dnia 26 stycznia 2017 r., I CZ 4/17
Standard: 11005 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 34160
Standard: 24334
Standard: 23902