Sukcesywne wyodrębnienie własności lokali
Sukcesywne wyodrębnienie własności lokali (art. 4 u.w.l.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Samorządowi terytorialnemu (Skarbowi Państwa) - jako właścicielowi gruntu - nie przysługują, w świetle art. 4 ust. 3 u.w.l., żadne dodatkowe finansowe lub prawne przywileje. Przepis ten wprowadza zasadę równości praw przysługujących właścicielom lokali wyodrębnionych i tzw. „dotychczasowemu właścicielowi nieruchomości” w stosunku do nieruchomości wspólnej. Samorząd terytorialny (Skarb Państwa) ma taki wpływ na zarząd nieruchomością wspólną, jaki wynika z wielkości jego udziału w tej nieruchomości (art. 23, ust. 2 u.w.l.).
Postanowienie SN z dnia 4 grudnia 2019 r., I CSK 519/18
Standard: 48983 (pełna treść orzeczenia)
Na gruncie obowiązujących przepisów nie budzi wątpliwości dopuszczalność sukcesywnego wyodrębniania lokali, zaś lokale niewyodrębnione należące do dotychczasowego właściciela – co wynika z art. 3 ust. 3 ustawy o własności lokali – są wyłączone ze współwłasności w częściach ułamkowych.
Współwłasnością właścicieli wyodrębnionych lokali i dotychczasowego właściciela nieruchomości objęte są tylko te części budynku i inne urządzenia, które nie są odrębnymi lokalami należącymi do właścicieli wyodrębnionych lokali i dotychczasowego właściciela nieruchomości i które nie służą wyłącznie do użytku tych właścicieli ze względu na należące do nich lokale (por. wyrok SN z dnia 2 grudnia 1998 r., I CKN 903/97).
Nie ma zatem przeszkód, aby dotychczasowy właściciel nieruchomości, dysponował bez ograniczeń przysługującym mu udziałem w nieruchomości, wyłączonym ze współwłasności w częściach ułamkowych przysługującej właścicielom lokali wyodrębnionych oraz pozwanej określanej jako współwłasność przymusowa.
Wyrok SN z dnia 14 marca 2017 r., II CSK 237/16
Standard: 13151 (pełna treść orzeczenia)