Odroczenie rozprawy w postępowaniu odwoławczym (art. 214 w zw. z art. 391 § 1 k.p.c.)
Rozprawa przed sądem II instancji bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron (art. 376 k.p.c.) Odroczenie rozprawy (art. 214 § 1 k.p.c.) Odpowiednie stosowanie przepisów o postępowaniu przed sądem pierwszej instancji (art. 391 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Ze względu na charakter postępowania apelacyjnego zbliżonego do modelu apelacji pełnej, a zarazem przepis art. 316 § 1 k.p.c., mającego zastosowanie poprzez art. 391 § 1 k.p.c., również w postępowaniu apelacyjnym, strona zawsze musi liczyć się z tym, że w trakcie rozprawy przed sądem drugiej instancji mogą ujawnić się nowe okoliczności mające znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Ich ujawnienie w trakcie rozprawy przed sądem drugiej instancji przeprowadzanej pod nieobecność stron lub jednej z nich nie jest przyczyną obligującą sąd do odroczenia rozprawy.
Zgodnie z art. 316 § 2 w zw. z art. 391 § 1 k.p.c., rozprawa powinna być otwarta na nowo, jeżeli istotne okoliczności ujawniły się dopiero po jej zamknięciu. Natomiast, jak stanowi art. 376 k.p.c., rozprawa przed sądem drugiej instancji odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej lub obu stron, a wydany wyrok nie jest zaoczny.
Z tych względów postępowanie przed Sądem drugiej instancji nie było dotknięte nieważnością z przyczyny wymienionej w art. 379 pkt 5 k.p.c., gdyż powód na skutek nieodroczenia rozprawy przed Sądem drugiej instancji nie został pozbawiony możności obrony swych praw.
Wyrok SN z dnia 10 września 2015 r., II CSK 745/14
Standard: 47999 (pełna treść orzeczenia)
Z metodologicznego punktu widzenia brak racjonalnych powodów do zapatrywania, że obowiązek odroczenia rozprawy według art. 214 § 1 k.p.c. doznaje modyfikacji przed sądem drugiej instancji. Pewne jest, że w postępowaniu odwoławczym dochodzi do zredukowania dynamiki poznawczej. Sąd drugiej instancji z reguły nie prowadzi postępowania dowodowego. Nie znaczy to jednak, że spełnia wyłącznie rolę kontrolną. Spostrzeżenie to w połączeniu z gwarancjami i standardami prawa procesowego jest wystarczająca rekomendacją do zaniechania poszukiwań nad złagodzeniem oddziaływania art. 214 § 1 k.p.c. w postępowaniu apelacyjnym.
Postanowienie SN z dnia 13 listopada 2014 r., III PZ 10/14
Standard: 34089 (pełna treść orzeczenia)