Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedmiotowa łączność spraw (art. 34 k.p.k.)

Podmiotowa i przedmiotowa łączność spraw (art. 33 i 34 k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Łączność przedmiotowa, o której mowa w art. 34 § 1 i 2 k.p.k. powinna zabezpieczyć prawidłowość wyrokowania, trudniejszą do osiągnięcia w odrębnych procesach, oraz wyeliminować mnożenie kosztów procesu a także zapewnić szybkość postępowania.

Odstępstwo od tej zasady przewidziane w art. 34 § 3 k.p.k. winno być wyjątkiem praktyka, polegająca na niezbyt przemyślanym dzieleniu i wyłączaniu do odrębnego postępowania spraw jest niedopuszczalna. (por. postanowienie SA w K. z dnia 7 marca 2012 r., II AKz 130/12).

Oczywistym jest, że taki podział przedmiotowej sprawy, spowoduje wbrew twierdzeniom Sądu I instancji zwiększenie kosztów procesu i w praktyce wydłuży czas potrzebny na jej rozpoznanie. Wbrew wywodom zawartym w uzasadnieniu zaskarżonego postanowienia, stworzenie sytuacji, w której dwaj główni oskarżeni tymczasowo aresztowani będą musieli być dowożeni na rozprawy w dwóch sądach, przy znanych powszechnie trudnościach z tym związanych, nie wpłynie na zdynamizowanie procesu, a wręcz przeciwnie, wywoła wiele perturbacji i problemów natury procesowej.

W świetle aktualnie przyjętych poglądów judykatury, nie budzi wątpliwości, że wprawdzie postanowienie o wyłączeniu do odrębnego rozpoznania sprawy poszczególnych osób lub o poszczególne czyny nie podlega zaskarżeniu, to jednak jest dopuszczalna, w sposób pośredni, kontrola procesowa prawidłowości podjętej decyzji w tym przedmiocie przez sąd odwoławczy, w sytuacji gdy jej następstwem jest orzeczenie w kwestii właściwości sądu, w szczególności przekazania sprawy innemu sądowi.

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 4 kwietnia 2012 r., II AKz 206/12

Standard: 34015

W sprawie oskarżonego, która została wyłączona do odrębnego rozpoznania (art. 34 § 3 k.p.k.) fakt, że w prawomocnym wyroku skazującym wcześniej innych oskarżonych został on wskazany jako współdziałający z nimi w popełnieniu przestępstwa, nie stwarza w stosunku do niego powagi rzeczy osądzonej (res iudicata) i tym samym podstawy do umorzenia postępowania określonej w art. 17 § 1 pkt 7 k.p.k.

Postanowienie SN z dnia 14 października 2010 r., WZ 44/10

Standard: 35372 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 35354

Komentarz składa z 214 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39856

Komentarz składa z 76 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40105

Komentarz składa z 116 słów. Wykup dostęp.

Standard: 40147

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.