Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Umorzenie absorbcyjne (art. 11 k.p.k.)

Przepisy wstępne (art 1 - 23b k.p.k.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Instytucja tzw. umorzenia absorpcyjnego na podstawie art. 11 § 1 k.p.k. stanowi odstępstwo od zasady legalizmu, gdzie rezygnacja ze ścigania podyktowana jest niemożnością osiągnięcia jakiegokolwiek celu kary za przypisane przestępstwo ze względu na znaczącą dysproporcję pomiędzy rodzajem i wysokością kary już orzeczonej prawomocnie za inne przestępstwo a karą, która zostałaby orzeczona w postępowaniu podlegającym umorzeniu. Zakłada się tym samym, że brak celowości ukarania sprawcy za przypisane przestępstwo może stanowić wystarczające uzasadnienie dla odstąpienia od zastosowania państwowego prawa karania (tak SN w wyroku z dnia 9 września 2021 r., I KK 139/20).

Zastosowanie instytucji określonej w przepisie art. 11 § 1 k.p.k. (stosowanym odpowiednio – art. 113 § 1 k.k.s.) może nastąpić nie tylko w fazie in personam postępowania przygotowawczego oraz w postępowaniu sądowym w pierwszej instancji, lecz nawet w postępowaniu ponowionym tj. po uchyleniu orzeczenia i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania (zob. postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2021 r., II KK 372/20

Wyrok SN z dnia 18 lutego 2022 r., I KK 204/20

Standard: 61269 (pełna treść orzeczenia)

Instytucja tzw. umorzenia absorpcyjnego na podstawie art. 11 § 1 k.p.k. stanowi odstępstwo od zasady legalizmu, gdzie rezygnacja ze ścigania podyktowana jest niemożnością osiągnięcia jakiegokolwiek celu kary za przypisane przestępstwo ze względu na znaczącą dysproporcję pomiędzy rodzajem i wysokością kary już orzeczonej prawomocnie za inne przestępstwo a karą, która zostałaby orzeczona w postępowaniu podlegającym umorzeniu. Zakłada się tym samym, że brak celowości ukarania sprawcy za przypisane przestępstwo może stanowić wystarczające uzasadnienie dla odstąpienia od zastosowania państwowego prawa karania.

Instytucja, którą opisuje art. 11 § 1 k.p.k może być brana pod uwagę ze względu na odesłanie zawarte w art. 113 § 1 k.k.s. – znajduje zastosowanie nie tylko w fazie in personam postępowania przygotowawczego oraz w postępowaniu sądowym I instancji, ale także na etapie sądowego postępowania odwoławczego.

Umorzenie absorpcyjne może również nastąpić w postępowaniu ponownym, tj. po uchyleniu orzeczenia i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania (zob. postanowienie SN z dnia 12 stycznia 2021 r., II KK 372/20).

Wyrok SN z dnia 9 września 2021 r., I KK 139/20

Standard: 63029 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 248 słów. Wykup dostęp.

Standard: 49336

Komentarz składa z 176 słów. Wykup dostęp.

Standard: 34014

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.