Zwrot wniosku (art. 30 u.o.z.p.)
Postępowanie w sprawach przymusowej hospitalizacji osób chorych psychicznie
W sytuacjach, gdy do wniosku nie dołączono zaświadczenia lekarskiego lub uległo ono dezaktualizacji Sąd może nie dokonywać zwrotu wniosku, jeżeli jego treść oraz załączone do niego dokumenty uzasadniają zasadność przyjęcia uczestnika do szpitala psychiatrycznego, a złożenie orzeczenia lekarskiego nie jest możliwe (art. 30 ust. 3 u.o.z.p.). Celem tej regulacji jest umożliwienie sądowi zarządzenia badania osoby, której dotyczy uprawdopodobniony wniosek (por. m.in. postanowienie SN z dnia 5 listopada 2015 r., V CSK 456/15).
Postanowienie SN z dnia 30 lipca 2019 r., IV CSK 320/19
Standard: 63619 (pełna treść orzeczenia)
Art. 30 ust. 3 u.o.z.p. zezwala sądowi na zarządzenie badania osoby, której dotyczy wniosek, jeżeli orzeczenie lekarskie nie zostało dołączone lecz treść wniosku lub załączone dokumenty uprawdopodobniają zasadność przyjęcia do szpitala psychiatrycznego a złożenie orzeczenia nie jest możliwe.
Celem tego przepisu jest umożliwienie sądowi zbadania w uzasadnionych przypadkach, a więc wtedy, gdy choroba psychiczna została uprawdopodobniona, czy istnieją przesłanki określone w art. 29 u.o.z.p., jeżeli pacjent nie ma poczucia choroby i konsekwentnie odmawia badania psychiatrycznego. Uprawdopodobnienie wniosku nastąpiło poprzez wskazanie na sygnaturę sprawy, w której uczestnik był badany psychiatrycznie z rozpoznaniem zaburzeń paranoicznych, a złożone zaświadczenie również stwierdzało występowanie u niego paranoi.
Postanowienie SN z dnia 5 listopada 2015 r., V CSK 456/15
Standard: 33981 (pełna treść orzeczenia)
Standard: 64620