Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Wstrzymanie się komornika z dokonaniem czynności

Wstrzymanie się komornika z dokonaniem czynności (art. 822 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Jakkolwiek literalne brzmienie art. 822 k.p.c mogłoby wskazywać, że komornik może podjąć samodzielnie decyzję o nie przystąpieniu do dokonania zamierzonej czynności, to jednak skuteczność takiej decyzji jest uzależniona od stanowiska wierzyciela.

Nawet jeśli złożony przez dłużnika dokument nie budzi wątpliwości, że dłużnik spełnił egzekwowaną należność, a wierzyciel nadal żąda dalszego prowadzenia egzekucji, komornik powinien podejmować dalsze czynności niezbędne w celu wyegzekwowania świadczenia. W takiej sytuacji dłużnik może bronić się przed egzekucją tylko w drodze powództwa przeciwegzekucyjnego – art. 840 i art. 840 [1] k.p.c. 

Postanowienie SO w Częstochowie z dnia 29 stycznia 2019 r., VI Cz 119/19

Standard: 33919 (pełna treść orzeczenia)

Wstrzymanie się z dokonaniem czynności w myśl przepisu art. 822 k.p.c. polega na tym, że komornik nie przystępuje do dokonania określonej czynności, zawiadamiając o tym wierzyciela i czekając na jego polecenie co do dalszego prowadzenia egzekucji. Wskazać bowiem należy, co podkreślono wyżej, że komornik nie mogąc badać zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym (art. 804 k.p.c.), nie jest również uprawniony do podjęcia samodzielnej decyzji o umorzeniu lub zawieszeniu postępowania na skutek wykonania tego obowiązku przez dłużnika zaś stanowisko wierzyciela jest dla komornika wiążące.

Ocena, czy dowód przedłożony przez dłużnika nie budzi wątpliwości, należy wyłącznie do komornika. 

Wyrok SR w Kłodzku z dnia 6 marca 2013 r., I C 1379/12

Standard: 33920 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33921

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.