Granice rozpoznawania wniosku; związanie sądu sposobem i zakresem zabezpieczenia (art. 738 k.p.c.)
Postępowanie zabezpieczające (art. 730 - 757 k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Sposób sądowego zabezpieczenia powinien pozostawać w związku z przyszłą realizacją roszczenia w razie jego uwzględnienia o tyle, że ma zapewnić zaspokojenie dochodzonego w pozwie żądania (por. orz. SN z 28.11.1961, 2 CZ 167/61).
Wskazanie sumy zapieczenia limitowane jest wysokością dochodzonego w sprawie roszczenia wraz z należnymi odsetkami, ale tylko do dnia wydania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia. Suma owa obejmuje również koszty postępowania. Wskazanie sumy zapieczenia w sprawach o roszczenie pieniężne jest obligatoryjne.
Sąd jest związany granicami wniosku zarówno, co do zakresu jak i sposobu zapieczenia (art. 738 k.p.c.).
Postanowienie SO w Rzeszowie z dnia 30 sierpnia 2013 r., VI Gz 229/13
Standard: 56000 (pełna treść orzeczenia)
W przypadku roszczeń pieniężnych sąd jest związany sposobem zabezpieczenia wskazanym przez uprawnionego we wniosku (art. 738 k.p.c.).
Nie może przyjąć, że ze względu na interes obowiązanego zabezpieczenie winno nastąpić w inny sposób niż chce tego uprawniony. Przyjąć w związku z tym trzeba, że w wypadku, gdy uprawniony żąda zabezpieczenia jedynie w sposób, który obciąża zobowiązanego ponad potrzebę, ochrona interesu obowiązanego wymaga, aby wniosek o udzielenie zabezpieczeniu został przynajmniej w części oddalony (uprawniony może temu zapobiec poprzez przedstawienie we wniosku alternatywnych sposobów zabezpieczenia).
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 24 stycznia 2013 r., I ACz 2179/12
Standard: 55999 (pełna treść orzeczenia)