Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Oględziny połączone z opinią biegłego i zeznaniami świadka

Zarządzenie przez sąd oględzin bez udziału lub z udziałem biegłych (art. 292 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

W myśl art. 292 kpc Sąd może zarządzić oględziny bez udziału lub z udziałem biegłych, a stosownie do okoliczności - również w połączeniu z przesłuchaniem świadków. Dowód z zeznań świadków powinien być dopuszczony i przeprowadzony na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 258 i następne k.p.c..

Dopuszczenie dowodu z oględzin – z udziałem lub bez udziału biegłych – w połączeniu z przesłuchaniem świadków może nastąpić mocą jednego postanowienia dowodowego. Jeżeli sąd postanowił przeprowadzić dowód z zeznań świadków w odrębnym postanowieniu, a dopuszczając dowód z oględzin, połączył go z przesłuchaniem tychże świadków, w postanowieniu należy odwołać się do postanowienia dowodowego o przesłuchaniu świadków.

Oględziny połączone z zeznaniami świadków mogą być przeprowadzone wówczas, gdy zeznania świadków staną się bardziej przejrzyste i zrozumiałe w połączeniu z bezpośrednią obserwacją przedmiotu lub miejsca.

Sąd Rejonowy przesłuchując świadków podczas oględzin nie dopełnił żadnego z obowiązków określonych w art. 262 kpc i art. 266 kpc. Świadkowie nie zostali wezwani na oględziny w charakterze świadków, a w charakterze stron, nie otrzymali stosownych pouczeń. Sąd nie uprzedził świadków o prawie do odmowy składania zeznań i odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań. Ponadto Sąd nie odebrał od świadków informacji o ich osobach oraz stosunku do stron, jak również przyrzeczeń. Należy także podkreślić, iż Sąd nie wydał postanowienia o dopuszczeniu dowodu z zeznań świadków. Tym samym charakter złożonych przez świadków podczas oględzin wypowiedzi trudno uznać za dowód z przesłuchania świadków. 

Postanowienie SO w Łodzi z dnia 7 czerwca 2019 r., III Ca 212/19

Standard: 55861 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli byli małżonkowie nie dojdą do porozumienia odnośnie wartości ruchomości, a także ich faktycznego istnienia, Sąd  może zarządzić oględziny tychże ruchomości z biegłym, zobowiązując jednocześnie osobę trzecią do okazania przedmiotów należących do majątku wspólnego, pod rygorem grzywny (art. 294 w zw. z art. 296 k.p.c.).

Postanowienie SO w Sieradzu z dnia 22 czerwca 2016 r., I Ca 235/16

Standard: 56285 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 318 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33872

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.