Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Podpisanie pisma wniesionego za pomocą systemu teleinformatycznego (art. 126 § 5 k.p.c.)

Warunki formalne pisma procesowego (art 126 k.p.c.)

Przepis art. 126 § 5 k.p.c. dotyczy wyłącznie sposobu podpisania takiego pisma procesowego, które zostało wniesione za pomocą systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe. Natomiast nie reguluje kwestii podpisywania pism, które strona w sposób niedopuszczony przez ustawodawcę wnosi do sądu wprawdzie drogą elektroniczną, ale poza systemem teleinformatycznym obsługującym postępowanie sądowe. Bierze się to stąd, że ustawodawca spośród możliwych dróg elektronicznego porozumiewania się z sądami wybrał tylko jedną, mianowicie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe, poza którym nie dopuścił do skutecznego wnoszenia w cywilnych postępowaniach sądowych pism procesowych drogą elektroniczną.

W okresie od 1 kwietnia 2016 r. do 6 października 2016 r. pismo procesowe wnoszone za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe miało być opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP (art. 126 § 5 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym od 1 kwietnia 2016 r., nadanym ustawą zmieniającą z dnia 15 stycznia 2015 r.).

Od dnia 7 października 2016 r. (na mocy art. 126 § 5 k.p.c. w brzmieniu obowiązującym od 7 października 2016 r., nadanym przez art. 52 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, Dz. U. poz. 1579) pismo procesowe wnoszone za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie sądowe opatrywane ma być kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Zaakcentowania wymaga, że gdy w przepisach postępowania cywilnego mowa jest o podpisie potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, zawsze chodzi wówczas o podpis elektroniczny złożony przez użytkownika konta ePUAP, do którego zostały dołączone informacje identyfikujące zawarte w profilu zaufanym ePUAP, odpowiadający cechom opisanym w art. 3 pkt 15 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (tekst jednolity w Dz. U. z 2014 r. poz. 1114 z późn. zm.).

Postanowienie SA w Katowicach z dnia 27 lutego 2017 r., V ACz 171/17

Standard: 33849 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.