Brak odpisu apelacji dla podmiotu występującego w procesie po tej samej stronie.
Odpisy pisma procesowego i odpisy załączników; wymienienie załączników (art. 128 k.p.c. i art. 126 § 1 pkt 5 k.p.c.) Wymóg dołączenia odpisów apelacji oraz załączników
W przeciwieństwie do regulacji zawartej w art. 128 k.p.c., stosownie do której wnoszący pismo procesowe powinien dołączyć jego odpisy dla doręczenia ich uczestniczącym w procesie podmiotom, co wiąże się z wynikającym z tego przepisu obowiązkiem doręczenia pism takich nie tylko stronie przeciwnej i innym podmiotom występującym w sprawie (np. prokuratorowi i interwenientowi ubocznemu), lecz także podmiotom występującym po tej samej co wnoszący pismo stronie procesowej, a może to mieć miejsce m. in. wówczas, gdy po tej samej stronie występuje kilka osób korzystających z pomocy różnych pełnomocników lub gdy tylko niektóre z nich korzystają z pomocy pełnomocnika, pozostałe zaś występują same, art. 373 k.p.c. ogranicza obowiązek doręczenia odpisu rewizji jedynie do strony przeciwnej. Z porównania tego wynika jednoznacznie, że kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje obowiązku doręczenia odpisu rewizji podmiotom występującym w procesie po tej samej stronie.
Oznacza to, że w sytuacji, gdy rewizję wnosi tylko jeden z podmiotów występujących po stronie powodowej, odpis rewizji podlegać będzie doręczeniu jedynie podmiotom występującym po stronie pozwanej i odwrotnie - rewizja jednego z pozwanych doręczona będzie tylko podmiotom uczestniczącym w procesie po stronie powodowej. Nie należy natomiast doręczać odpisu rewizji wniesionej przez jednego lub niektórych z pozwanych pozostałym pozwanym, gdyż nie są oni stroną przeciwną w rozumieniu k.p.c.
Postanowienie SN z dnia 24 kwietnia 1980 r., IV CZ 23/80
Standard: 33847 (pełna treść orzeczenia)