Pierwszeństwo przed dalszymi krewnymi alimentowania dziecka przez jednego rodzica z wyłączeniem drugiego
Obowiązek alimentacyjny zobowiązanych w dalszej kolejności (art. 132 k.r.o.) Zakres obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dzieci (art. 133 § 1 i 3; art. 135; art. 138 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Jeśli jedno z rodziców jest całkowicie niezdolne do wykonywania ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego - obowiązek ponoszenia w całości ciężarów związanych z utrzymaniem i wychowaniem wspólnych dzieci - spoczywa w zasadzie na pozostałym rodzicu. Dopiero gdyby zostało ustalone, że drugi z rodziców - mimo odpowiedniej staranności i wykorzystania wszystkich możliwości zarobkowych - nie jest w stanie w całości lub części sprostać swoim obowiązkom względem dziecka i z tego powodu dzieci mogłyby znaleźć się w niedostatku - w grę wchodziłby subsydiarny obowiązek dalszych krewnych, a w szczególności dziadków.
Mając na uwadze powyższe, koniecznym zatem było ustalenie, czy zobowiązana w pierwszej kolejności – matka małoletniej powódki ma możliwości majątkowe i zarobkowe, umożliwiające jej zabezpieczenie bieżących potrzeb dziecka.
Wyrok SO w Elblągu z dnia 27 lutego 2014 r., V Ca 8/14
Standard: 33698 (pełna treść orzeczenia)
W sytuacji, gdy jedno z rodziców nie łoży na utrzymanie dziecka i zdobycie od niego środków na ten cel jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, obowiązek utrzymania dziecka przejmuje w całości drugi rodzic. Rodzic – natomiast – jest zawsze zobowiązany w bliższej kolejności do utrzymania dziecka, aniżeli inni krewni.
Wyrok SO w Elblągu z dnia 30 stycznia 2014 r., V Ca 212/13
Standard: 33699 (pełna treść orzeczenia)