Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Skutki działania sprzecznego z zasadami współżycia społecznego (art. 93 k.c.)

Warunek (art. 89 – 94 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

W art. 93 § 1 k.c. ustawodawca zastosował konstrukcję fikcji prawnej (fikcji skuteczności lub nieskuteczności w § 2 art. 93 k.c.), przyjmując, że w przypadku, gdy strona zainteresowana w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego przeszkodzi ziszczeniu się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się ziścił, natomiast gdy w podobny sposób doprowadzi do ziszczenia się warunku, następują skutki takie, jakby warunek się nie ziścił.

Rozwiązanie to - kwalifikowane w doktrynie jako swoista kara cywilna - jest uzasadnione względami słuszności i oparte na założeniu, że nikt nie powinien uzyskiwać korzyści za pomocą działań nielojalnych (nagannych) i społecznie nieakceptowanych.

Skutki przewidziane w art. 93 k.c. mają zastosowanie niezależnie od stopnia prawdopodobieństwa ziszczenia się lub nieziszczenia się warunku.

Wyrok SA w Warszawie z dnia 3 czerwca 2016 r., I ACa 902/15

Standard: 33558 (pełna treść orzeczenia)

Norma art. 93 § 1 k.c. wyraża sankcję za nieuczciwe postępowanie konutrahenta, który wbrew zasadom uczciwości i dobrej wiary, a zatem w sposób naganny, doprowadza swoim działaniem (zaniechaniem) do sytuacji w której nie następuje zdarzenie stanowiące realizację warunku. Taki sposób postępowania spotyka się z woli ustawodawcy ze swoista "karą cywilną " w postaci przyjmowania na zasadzie fikcji prawnej, sytuacji tożsamej z tą jakby warunek się ziścił.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 3 lipca 2014 r., I ACa 596/14

Standard: 33557 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 52 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33556

Komentarz składa z 115 słów. Wykup dostęp.

Standard: 70809

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.