Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Termin dwutygodniowy na wniesienie apelacji (art. 369 § 1 k.p.c.)

Termin i sąd właściwy do wniesienia apelacji (art. 369 k.p.c.)

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Termin do wniesienia środka zaskarżenia jest terminem ustawowym; nie może on zostać skrócony ani wydłużony na podstawie decyzji organu procesowego lub w drodze czynności strony. Przepisy ustawowe wyznaczają zatem zarówno początek, jak i koniec biegu tego terminu.

Wniesienie środka zaskarżenia w przewidzianym przez ustawę terminie stanowi jedno z istotnych wymagań prawnych, które muszą być dochowane przez podmiot postępowania cywilnego, aby czynność procesowa spowodowała przewidziany prawem skutek. Prawo procesowe nie przewiduje żadnych modyfikacji terminu do wniesienia środka zaskarżenia, zwłaszcza uzależnionych od niepouczenia lub błędnego pouczenia strony występującej bez profesjonalnego pełnomocnika lub rzecznika patentowego o sposobie zaskarżenia orzeczenia.

Wykładnia art. 167 k.p.c. prowadzi do jednoznacznego wniosku, że wniesienie środka zaskarżenia po upływie ustawowego terminu powoduje bezskuteczność tej czynności procesowej. O wystąpieniu tego skutku decyduje wyłącznie chwila faktycznego dokonania czynności procesowej; następuje on samoistnie, choćby strona dokonała spóźnionej czynności procesowej z powodu niepouczenia lub błędnego pouczenia przez sąd. Czynność zaskarżenia nie może ulec już konwalidacji, środek odwoławczy lub inny środek zaskarżenia podlega więc odrzuceniu.

Uchwała SN z dnia 22 listopada 2011 r., III CZP 38/11

Standard: 53181 (pełna treść orzeczenia)

Stosownie do treści art. 369 § 1 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżone postanowienie, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.

Terminy na dokonanie określonych czynności oblicza się zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 110 k.c. i następne).

Postanowienie SN z dnia 23 marca 2011 r., V CZ 123/10

Standard: 65931 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 72 słów. Wykup dostęp.

Standard: 48671

Komentarz składa z 242 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33512

Komentarz składa z 163 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33510

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.