Odpowiedzialność OC w stosunkach wspólności ustawowej między małżonkami współposiadającymi pojazd
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (art. 822 k.c.) Odpowiedzialność w przypadku zderzenia się pojazdów, „przewóz z grzeczności” (art. 436 § 2 k.c.) Małżeńska wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) (art 31 k.r.o.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Zgodnie z art. 436 § 2 k.c. w razie zderzenia się mechanicznych środków komunikacji poruszanych za pomocą sił przyrody samoistni posiadacze takich środków komunikacji mogą wzajemnie żądać naprawienia poniesionych szkód tylko na zasadach ogólnych.
Również tylko na zasadach ogólnych osoby te są odpowiedzialne za szkody wyrządzone tym, których przewożą z grzeczności. Przepis ten stanowi podstawę "wzajemnego" żądania kompensacji szkód doznanych przez posiadaczy na zasadzie winy. Chodzi więc zawsze o szkody na mieniu i na osobie doznane przez posiadaczy pojazdów.
Ta reguła dotyczy także współposiadaczy pojazdów (np. małżonka, wspólnika spółki cywilnej), którzy tylko na zasadzie winy mogą domagać się odszkodowania za uszczerbek poniesiony przez nich wskutek zderzenia pojazdów, dochodząc roszczeń od współposiadacza lub posiadaczy innych pojazdów (wyrok SN z 14 września 2000 r., V CKN 113/00).
Ponieważ w tym procesie szkody zostały zgłoszone tylko przez jednego ze sprawców podlegają one kompensacji poprzez obniżenie należnych kwot przy przyjęciu współwiny obu uczestników zdarzenia.
Wyrok SA w Łodzi, z dnia 7 maja 2014 r., I ACa 1432/13
Standard: 5205 (pełna treść orzeczenia)
Wprowadzenie w art. 38 ust. 1 pkt 1 in principio u.u.o. wyjątku, który jednoznacznie ogranicza wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela do szkód na mieniu, nie daje podstaw do jego rozciągania na przypadki wyrządzenia przez kierowcę posiadaczowi pojazdu szkody na osobie.
Kierującym pojazdem mogą być także jego posiadacze lub współposiadacze, dlatego brak podstaw do wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody na osobie wyrządzone przez kierującego pojazdem jego posiadaczowi lub współposiadaczowi, także wtedy, gdy kierujący jest jednocześnie współposiadaczem pojazdu, którym wyrządzono szkodę.
Wniosek ten jest aktualny również w przypadku wyrządzenia szkody na osobie współmałżonkowi, który jest pasażerem pojazdu kierowanego przez drugiego małżonka, a pojazd, którym wyrządzono szkodę, jest przedmiotem ich współposiadania.
Nie ma żadnego uzasadnienia, aby w zakresie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody na osobie, wyrządzone przez kierującego pojazdem, inaczej traktować małżonków współposiadaczy pojazdu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 5 września 2003 r., II CKN 454/01, bliskie stosunki rodzinne, jakie łączą sprawcę i poszkodowanego nie powinny wpływać na powstanie i zakres odpowiedzialności sprawcy czynu niedozwolonego, a tym samym nie mogą wpływać na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.
Uchwała SN z dnia 7 lutego 2008 r., III CZP 115/07
Standard: 44404 (pełna treść orzeczenia)