Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Egzekucji do przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa

Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim; zakres egzekucji (art. 776[1] k.p.c.)

Uzyskanie klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika jest wymagane w celu skierowania egzekucji do przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Warunkiem uwzględnienia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową ( art. 787 KPC) jest wykazanie przez wierzyciela dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.

Na gruncie art. 787[1] KPC Sąd powinien zbadać czy wskazany przez wierzyciela uczestnik postępowania pozostaje w związku małżeńskim z dłużnikiem oraz czy wierzyciel wykazał dokumentem urzędowym ( art. 244 KPC) lub prywatnym ( art. 245 KPC), że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa dłużnika.

Postanowienie SA w Krakowie z dnia z dnia 9 stycznia 2019 r., I AGz 516/18

Standard: 33146 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.