Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Egzekucja z nieruchomości na podstawie tytułu wykonawczego przeciwko małżonkowi (art. 923[1] k.p.c.)

Zajęcie (art 923 - 930 k.p.c.) Tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko dłużnikowi pozostającemu w związku małżeńskim; zakres egzekucji (art. 776[1] k.p.c.) Małżeńskie prawo egzekucyjne

Stosownie do przepisu art. 923[1] § 1 KPC tytuł wykonawczy wystawiony przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim stanowi podstawę do zajęcia nieruchomości wchodzącej w skład majątku wspólnego. Dalsze czynności egzekucyjne dopuszczalne są na podstawie tytułu wykonawczego wystawionego przeciwko obojgu małżonkom.

Nie doszło w sprawie do naruszenia przepisu art. 923[1] § 2 KPC (o ten przepis skarżącym w istocie chodzi) . Stanowi on , że jeżeli małżonek dłużnika sprzeciwi się zajęciu, o sprzeciwie komornik niezwłocznie zawiadamia wierzyciela, który w terminie tygodniowym powinien wystąpić o nadanie przeciwko małżonkowi dłużnika klauzuli wykonalności pod rygorem umorzenia egzekucji z zajętej nieruchomości.

Postanowienie SO w Łodzi z dnia 19 czerwca 2015 r., III Ca 748/15

Standard: 33144 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli wierzyciel chce skutecznie prowadzić egzekucję z nieruchomości dłużnika objętej wspólność majątkową małżeńską, a małżonek dłużnika sprzeciwia się zajęciu, to w myśl art. 787 KPC w zw. z art. 923[1] § 2 KPC winien wystąpić do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności także przeciwko małżonkowi dłużnika.

Postanowienie SO w Szczecinie z dnia 29 maja 2015 r., II Cz 735/15

Standard: 33145 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.