Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przewłaszczenia na zabezpieczenie elementów sieci gazowej

Urządzenia przesyłowe (art. 49 k.c.) Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie

Dla stwierdzenia skuteczności przewłaszczenia na zabezpieczenie elementów sieci gazowej istotne było przesądzenie kwestii czy stanowią one zbiór poszczególnych rzeczy, czy też szczególną rzecz złożoną. Natomiast decydujące znaczenie dla określenia statusu prawnego poszczególnych urządzeń i instalacji miał stopień ich fizycznego i funkcjonalnego powiązania z siecią należącą do przedsiębiorstwa.

Wbrew zarzutowi skarżącego, Sąd Okręgowy rozważył w płaszczyźnie treści art. 47 § 2, 49 i 551 k.c. znaczenie wszystkich elementów sieci objętych umową, dla funkcjonowania jej jako całości. Uczestnik E. SA legitymujący się w 2002 r. koncesją na przesyłanie i dystrybucję paliw gazowych oraz obrót paliwami gazowymi jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. prawo energetyczne (jedn. tekst: Dz.U. z 2012 r., poz. 1059), w którego skład wchodzi sieć przesyłowa i dystrybucyjna będąca jego ruchomym składnikiem materialnym (art. 551 pkt 2 k.c.).

Podstawę do takiego wniosku daje właśnie opinia, z której jednoznacznie wynika, że wszystkie elementy przedmiotu przewłaszczenia z technicznego punktu widzenia mogą być rozłączone i wykorzystane niezależnie od siebie. Układ i wyposażenie tych elementów pozwala na rozłączenie, rozbudowę, przebudowę lub wymianę tych elementów.

Status prawny tych urządzeń nie nasuwa wątpliwości w płaszczyźnie treści art. 49 k.c. Weszły one w skład przedsiębiorstwa E. SA w sensie funkcjonalnym, wyznaczonym zadaniami przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55[1] k.c. Z chwilą ich połączenia z siecią należącą do tego przedsiębiorstwa przestały być częścią składową nieruchomości i stały się samoistnymi rzeczami ruchomymi, które mogą być przedmiotem odrębnej własności i obrotu (por. uchwała (7) SN z dnia 8 marca 2006 r., III CZP 105/05; wyrok SN z dnia 22 stycznia 2010 r., V CSK 159/09).

Postanowienie SN z dnia 26 września 2014 r., IV CSK 711/13

Standard: 33109 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.