Firma osoby fizycznej (art. 43[4] k.c.)
Przedsiębiorca, firma (art. 43 [1] - 43[10] k.c.) Działanie przedsiębiorcy pod firmą; ujawnienie firmy (art. 43[2] k.p.c.)
Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.
Przedsiębiorcy zarówno w stosunkach materialnoprawnych, jak również w postępowaniach sądowych, w których są stroną, działają pod firmą. W odniesieniu do przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, według art. 43[4] k.c., firmę stanowi ich imię i nazwisko,
Wyrok SN z dnia 11 października 2013 r., I CSK 769/12
Standard: 33022 (pełna treść orzeczenia)
Zgodnie z art. 43[2] § 1 KC przedsiębiorca działa pod firmą. Natomiast w myśl art. 43[1] KC, przedsiębiorcą jest osoba fizyczna także wtedy, gdy osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Firma osoby fizycznej może obok jej imienia i nazwiska zawierać także dalsze dozwolone elementy ( art. 43[4] KC). Firma jest nazwą, pod którą działa przedsiębiorca, a co za tym idzie prowadzi do identyfikacji przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym. W rezultacie firma jest prawem przysługującym każdemu przedsiębiorcy, a więc także osobom fizycznym, które prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Przy czym prawo do firmy powstaje z chwilą wpisania przedsiębiorcy do ewidencji działalności gospodarczej. Wedle art. 43[3] § 1 KC, firma przedsiębiorcy powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Firma nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności i źródeł zaopatrzenia ( art. 43[3] § 2 KC).
Natomiast na podstawie art. 43[10] KC przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia lub oświadczeń w odpowiedniej treści i formie, naprawienia na zasadach ogólnych szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która dopuściła się naruszenia.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że bezprawne naruszenie prawa do firmy, w rozumieniu art. 43[[10] KC, może polegać na użyciu całej cudzej nazwy lub tylko jego części, w sytuacji gdy przedsiębiorca ujawnił swą nazwę w rejestrze, także ewidencji działalności gospodarczej gdy chodzi o osoby fizyczne, a ponadto występował w obrocie pod zarejestrowaną firmą wcześniej niż naruszający (wyrok z dnia 14 marca 2006 r. SA w Katowicach, I ACa 2057/05).
Wyrok SO w Katowicach z dnia 29 sierpnia 2013 r., XIII GC 88/13
Standard: 33011