Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Rozporządzenie przez osobę trzecią uzyskaną korzyścią (art. 531 § 2 k.c.)

Dochodzenie uznania czynności za bezskuteczną wobec osoby trzeciej bliższej i dalszej (art. 531 k.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Z punktu widzenia potrzeby ochrony wierzyciela nie ma znaczenia kilkakrotny i wielopodmiotowy transfer korzyści majątkowej, jeżeli korzyść ta wyszła z majątku dłużnika (lub do niego nie weszła) w okolicznościach usprawiedliwiających roszczenie paulińskie wierzyciela (art. 527 KC). Dlatego w art. 531 § 2 KC przewidziano wprost możliwość wystąpienia wierzyciela bezpośrednio przeciwko ostatniemu nabywcy korzyści i jednoczenie domagania się uznania za bezskuteczną wobec wierzyciela ostatniej czynności prawnej z udziałem ostatniego nabywcy korzyści.

Wyrok SO w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2017 r., III Ca 1900/16

Standard: 16972 (pełna treść orzeczenia)

Jak wskazał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu uchwały rozstrzygającej zagadnienie prawne w rozpoznawanej sprawie, przewidziana w art. 531 § 2 k.c. możliwość rozszerzenia działania skargi pauliańskiej na osoby, których nie łączy z wierzycielem żaden stosunek materialnoprawny (osoby trzecie i kolejne) jest dopuszczalna pod warunkiem zaskarżenia przez wierzyciela w terminie przewidzianym w art. 534 k.c. czynności fraudacyjnej dłużnika.

W ocenie Sądu Apelacyjnego pogląd ten znajduje zastosowanie także do czynności prawnych dokonywanych między osobami trzecimi i dalszymi, co oznacza, że warunkiem zaskarżenia na podst. art. 531 § 2 k.c. czynności prawnej dokonanej między osobą czwartą a piątą jest, aby żądanie ubezskutecznienia tej czynności zostało zgłoszone w terminie 5-letnim od dnia dokonania czynności między osobą trzecią a czwartą.

Z chwilą upływu terminu, o którym mowa w art. 534 k.c. do zaskarżenia czynności prawnej między osobą trzecią a czwartą, czynność ta nie może zostać skutecznie wzruszona na podst. art. 531 § 2 k.c. Nie jest zatem możliwe spełnienie, nawet teoretycznie, warunku zaskarżenia uprzedniej czynności fraudacyjnej. Przyjęcie odmiennej koncepcji prowadziłoby do sytuacji, w której wierzyciel, który nie dochował pięcioletniego terminu do zaskarżenia jednej z czynności, „odzyskiwałby” prawo wniesienia skargi pauliańskiej przy jakiejkolwiek późniejszej próbie przeniesienia własności danej nieruchomości. W ocenie Sądu Apelacyjnego takiego ograniczenia zasady pewności obrotu nie dałoby się usprawiedliwić ochroną wierzyciela, której zapewnienie stanowi cel normatywny uregulowań zawartych w art. 527 i nast. k.c.

Wyrok SA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2016 r., I ACa 946/15

Standard: 5098 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 61 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65083

Zobacz glosy

Komentarz składa z 175 słów. Wykup dostęp.

Standard: 67067

Komentarz składa z 71 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32685

Komentarz składa z 314 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32686

Komentarz składa z 105 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32684

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.