Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Odmowa przybicia

Odmowa przybicia (art. 991 k.p.c.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Po zamknięciu przetargu, postępowanie egzekucyjne z nieruchomości wkracza w kolejną fazę, jaką jest udzielenie przybicia licytantowi, który zaoferował najwyższą cenę za nieruchomość. Ustawodawca limituje przesłanki, które mogą zadecydować o odmowie przybicia.

W świetle art. 991 § 2 k.p.c. może to nastąpić wtedy, gdy postępowanie podlegało umorzeniu lub zawieszeniu albo jeżeli uczestnik nie otrzymał zawiadomienia o licytacji, chyba że z tego powodu nie nastąpiło naruszenie jego praw albo że będąc na licytacji nie wystąpił ze skargą na to uchybienie. O odmowie przybicia może zadecydować wystąpienie którejkolwiek z przesłanek zawieszenia lub umorzenia postępowania egzekucyjnego, pod warunkiem jednak, że zaistniały one zanim postępowanie egzekucyjne znalazło się na etapie rozstrzygania o przybiciu. Jeżeli zatem umorzenie lub zawieszenie postępowania miałoby nastąpić na wniosek, sąd odmówi przybicia tylko wtedy, gdy stosowny wniosek został złożony przez legitymowany podmiot przed ogłoszeniem postanowienia. Przesłanki umorzenia postępowania z mocy prawa lub z urzędu, sąd uwzględnia z urzędu.

W Kodeksie postępowania cywilnego ustawodawca nadał przybiciu charakter samodzielnego etapu w egzekucji z nieruchomości, którego specyfika polega na tym, że od tego mementu czynności egzekucyjne wykonuje sąd, kończy się udział w licytacji licytantów, którzy nie zaoferowali najwyższej ceny, a  prawomocność postanowienia o przybiciu prekluduje możliwość zaskarżenia uchybień popełnionych na wcześniejszych etapach postępowania.

Uchwała SN z dnia 18 listopada 2021 r., III CZP 77/20

Standard: 59447 (pełna treść orzeczenia)

Jeżeli sąd, rozpoznając zażalenie na postanowienie o przybiciu, dojdzie do wniosku, że uchybienie polegające na niezawiadomieniu skarżącego o licytacji naruszało jego prawa, postanowienie o przybiciu podlega uchyleniu (art. 991 § 2 k.p.c.), co skutkuje koniecznością wyznaczenia nowej licytacji na wniosek wierzyciela (art. 992 k.p.c.).

Uchwała SN z dnia 16 czerwca 2021 r., III CZP 60/19

Standard: 58251 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 66 słów. Wykup dostęp.

Standard: 39121

Komentarz składa z 131 słów. Wykup dostęp.

Standard: 58201

Komentarz składa z 95 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33913

Komentarz składa z 87 słów. Wykup dostęp.

Standard: 33911

Komentarz składa z 172 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32322

Komentarz składa z 366 słów. Wykup dostęp.

Standard: 32319

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.