Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Pojęcie czynności procesowej

Bezskuteczność czynności procesowej podjętej po upływie terminu (art. 167 k.p.c.) Czynność procesowa

Podstawą dla dokonania czynności procesowych są przepisy prawa procesowego. Są one odpowiedzią na określone sytuacje procesowe, a ich adresatem jest w pierwszej kolejności organ prowadzący postępowanie, bo czynność procesowa podejmowana jest z założenia z zamiarem wywołania oczekiwanej przez stronę aktywności tego organu, natomiast nie jest nastawiona na kreowanie zobowiązań wobec przeciwnika procesowego.

Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym nie zawiera żadnego oświadczenia woli składanego z zamiarem wywołania określonych skutków w sferze prawa materialnego (prowadzące do powstania, ustania bądź zmiany określonego stosunku prawnego), nie kreuje stosunku prawnego z dłużnikiem. Zmierza bowiem do wyegzekwowania istniejącej już wierzytelności.

Wyrok SN z dnia 22 października 2014 r., II CSK 784/13

Standard: 69082 (pełna treść orzeczenia)

Czynności procesowe są czynnościami prawnymi mającymi cechy szczególne, które wynikają z ich charakteru, dlatego należy podkreślić, że wywołują określone skutki prawne przewidziane przez prawo procesowe, jeżeli dokonywane są w wymaganej formie, w oznaczonym czasie oraz przez uprawnione i zdolne do powzięcia woli i jej przejawienia podmioty procesowe.

Wyrok SN z dnia 10 sierpnia 2010 r., I PK 56/10

Standard: 32264 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 59 słów. Wykup dostęp.

Standard: 71178

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.