Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Zasądzenie odpowiedniej sumy według oceny sądu w postępowaniu uproszczonym (art. 505[6] k.p.c.)

Postępowanie uproszczone (art. 505[1] – 505[14] k.p.c.) Zasądzenie odpowiedniej sumy, gdy ścisłe udowodnienie żądania nie jest możliwe (art. 322 k.p.c.)

Uproszczenie postępowania dowodowego poprzez odwołanie się w zakresie dowodzenia do uznania sędziowskiego i do zasad doświadczenia ma oczywiście na celu przyspieszenie postępowania i zmniejszenie jego kosztów, zwłaszcza w sytuacji zakazu prowadzenia dowodu z opinii biegłych. Ustawodawca odwołał się w tym przypadku do uznania sędziego, jego wiedzy i doświadczenia, uznając, że tam gdzie nie jest to stanowczo konieczne, sędzia może rozstrzygnąć sprawę drobną i prostą bez angażowania wiadomości specjalistycznych.

Przepis art. 505[6] § 3 k.p.c. ma przy tym zastosowanie nie tylko do żądania powoda, ale również do żądania pozwanego zgłoszonego w powództwie wzajemnym lub w ramach zarzutu potrącenia. Tylko wtedy, kiedy w wyniku zgłoszenia zarzutu potrącenia sprawa stanie się szczególnie zawiła, sąd może rozważyć skorzystanie z uprawnienia określonego w art. 505[7] k.p.c., a więc rozpoznania sprawy z pominięciem przepisów regulujących to postępowanie - w postępowaniu "zwykłym".

Wyrok TK z dnia 28 lipca 2004 r., P 2/04

Standard: 32211 (pełna treść orzeczenia)

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.