Prawo bez barier technicznych, finansowych, kompetencyjnych

Przedłużenie umowy zawartej na czas określony albo okres próbny do dnia porodu (art. 177 § 3 k.p.)

Wypowiedzenie i rozwiązanie umowy o pracę w okresie ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego (art. 177 k.p.) Okres na jaki zawierana jest umowa o pracę (art. 25 k.p.)

Wyświetl tylko:

Żeby zobaczyć pełną treść należy się zalogować i wykupić dostęp.

Zaawansowanie stanu ciąży prawidłowo określa praktyka medyczna, która wylicza go w miesiącach księżycowych, gdzie każdy taki miesiąc ma 28 dni kalendarzowych, czyli 4 tygodnie, a za okres trwania ciąży przyjmuje się 10 miesięcy księżycowych, tj. 280 dni kalendarzowych lub 40 tygodni kalendarzowych, licząc od pierwszego dnia ostatniej menstruacji do dnia porodu. 

Wyrok SR w Inowrocławiu z dnia 10 maja 2017 r., IV P 17/17

Standard: 65055 (pełna treść orzeczenia)

W art. 177 § 3 k.p. przewidziano przedłużenie do dnia porodu mocy wiążącej umowy zawartej z pracownicą na czas określony (z wyjątkiem umowy o pracę zawartej w celu zastępstwa pracownika w okresie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy) i na czas wykonywania określonej pracy oraz umowy na okres próbny dłuższy niż miesiąc, która to umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Z treści przepisu wynika, że w takiej sytuacji pracodawca nie powinien dokonywać jakichkolwiek czynności prawnych, ponieważ zmiana następuje z mocy prawa i po porodzie umowy te wygasają.

Przez dzień porodu należy rozumieć dzień urodzin dziecka. Z ochrony nie mogą skorzystać tylko te pracownice, z którymi zawarto umowę na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca.

Przepis art. 177 § 3 k.p. nie przewiduje sposobu obliczenia trzeciego miesiąca ciąży.

W wyroku z dnia 5 grudnia 2002 r., I PK 33/02 Sąd Najwyższy wskazał, że termin upływu trzeciego miesiąca ciąży, o którym mowa w art. 177 § 3 k.p. oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych - 28 dni. W uzasadnieniu tego wyroku Sąd Najwyższy wskazał, że "taka wykładnia art. 177 § 3 zapewnia konieczne uporządkowane i jednolite rozumienie upływu terminu trzeciego miesiąca ciąży u każdej pracownicy ciężarnej, którego wyliczenie nie jest obarczone żadnym błędem, albowiem każdy tydzień ciąży pracownicy liczy siedem kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od dnia poczęcia, a cztery takie tygodnie wskazują jednolicie miesięczny okres ciąży".

Wyrok SA w Łodzi z dnia 22 grudnia 2015 r., III AUa 744/15

Standard: 31861 (pełna treść orzeczenia)

Komentarz składa z 212 słów. Wykup dostęp.

Standard: 22056

Komentarz składa z 1264 słów. Wykup dostęp.

Standard: 65051

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając z serwisu akceptujesz politykę prywatności i cookies.